Obserwuj w Google News

Karol III ogłasza pierwszą poważną reformę. To cios dla księcia Harry’ego

2 min. czytania
15.11.2022 19:47

Karol III wykorzystał dzień swoich urodzin i 14 listopada ogłosił wprowadzenie pierwszej poważnej zmiany na dworze. Król wybrał swoich oficjalnych doradców. Decyzja będzie prawdziwym ciosem dla księcia Harry’ego i Meghan oraz księcia Andrzeja.

Karol-ogłasza-pierwszą-poważną-reformę-To-cios-dla-księcia-Harryego
fot. Rex Features/East News

Podczas gdy Brytyjczycy wciąż próbują pogodzić się ze śmiercią królowej Elżbiety II, Karol III wprowadza na dworze swoje porządki. Niedawno wyszło na jaw, że monarcha postanowił wyprzedać dziedzictwo matki. Teraz ogłoszono pierwszą poważną reformę Karola III. 14 listopada, w swoje 74 urodziny, syn królowej Elżbiety poinformował, kto obejmie role jego oficjalnych doradców. Eksperci uważają, że decyzja będzie prawdziwym ciosem dla księcia Harry’ego.

Redakcja poleca

Pierwsza poważna reforma króla Karola III. Książę Harry wścieknie się na ojca?

Karol III poinformował, że wyznaczył księżniczkę Annę i Edwarda, hrabię Wesseksu na jego oficjalnych doradców. Według doniesień Daily Mail będą oni zastępować króla, gdy nie będzie on mógł wykonywać swoich obowiązków.

Komentatorzy życia brytyjskiej rodziny królewskiej, Angela Levin i Richard Fitzwilliams, zauważają, że książę Harry może nie być zadowolony z takiego obrotu spraw. Co prawda sam zrezygnował on z pełnienia oficjalnych funkcji na dworze, ale teraz to jego ojciec uniemożliwił mu wystąpienia w roli królewskiego zastępcy. Levin podkreśla, że ogłoszenie postanowienia w dzień urodzin monarchy ma symboliczne znacznie.

Powodów do radości nie ma także książę Andrzej, który jako jedyne dziecko Elżbiety II nie został wyróżniony przez brata. Powodem takiej decyzji są z pewnością doniesienia o aferze pedofilskiej z jego udziałem, choć plotkuje się także o spisku księcia Andrzeja i księżnej Diany wymierzonym w Karola.

Zdaniem ekspertów monarcha zachował się bardzo rozsądnie i wybrał doradców, których realnie potrzebuje. Harry na własne życzenie oddalił się od monarchii, a odsunięcie Andrzeja było konieczne, by nie narażać się na oburzenie opinii publicznej.

Rodzina królewska
9 Zobacz galerię
fot. REX FEATURESEAST NEWS