Obserwuj w Google News

Chajzer i Ohme jako podrabiane figurki. Prezenterzy DDTVN zostali dziełami sztuki

3 min. czytania
03.01.2023 14:12

W Dzień Dobry TVN zaprezentowano sylwetkę Grzegorza Teszbira - twórcy customowych bootlegów. Artysta na potrzeby programu wykonał figurki Filipa Chajzera i Małgorzaty Ohme.

Filip Chajzer i Małgorzata Ohme
fot. Pawel Wodzynski/Dzien Dobry TVN/East News

Filip Chajzer i Małgorzata Ohme doczekali się własnych figurek. Ich twórcą jest Grzegorz Teszbir - polski artysta zajmujący się wykonywaniem customowych bootlegów. Pomniejszeni prowadzący Dzień Dobry TVN zostali zaprezentowani w ostatnim odcinku programu.

Custom bootlegi: co to jest?

Program Dzień Dobry TVN jak każda śniadaniówka jest bardzo zróżnicowany tematycznie. Złośliwi mogą stwierdzić, że prowadzący z zadziwiającą swobodą umieją przejść od czyjejś tragedii do bzdurnych informacji na temat tego, co na śniadanie zjadł jakiś celebryta.

Redakcja poleca

Nie można jednak mu odmówić, że pojawiają się również wartościowe i ciekawe tematy bez tabloidowego tworzenia sensacji z niczego. Jednym z nich jest twórczość Grzegorza Teszbira. Artystę odwiedziła w domu Katarzyna Jaroszyńska, by pokazać widzom DDTVN jego nietypowe hobby. Teszbir zajmuje się bowiem tworzeniem customowych bootlegów - czyli własnoręcznie wykonuje figurki stylizowane na podróbki z lat 80. i 90. XX wieku. Osoby, które wychowywały się w tamtych czasach, zapewne pamiętają, że w kioskach i sklepach papierniczych można było kupić wątpliwej jakości gumowe zabawki ze znanych serii popkulturowych, takich jak "Star Wars", "He-Man", czy "Wojownicze Żółwie Ninja". W skrócie bootlegi to po prostu podróbki. Teszbir pokrótce wyjaśnił, czym się zajmuje.

Z definicji bootlegi to nielegalne kopie. Zmianę wprowadza określenie custom. Custom bootlegi, czyli artyści, twórcy, wykorzystują autorskie odlewy figurek do opowiedzenia własnej historii.

Bootlegi nie były więc produktami oficjalnymi, raczej bazującymi na licencjonowanych figurkach. Plusem była jednak ich dostępność i niska cena. Co ciekawe z czasem stały się niezwykle cennym towarem i obecnie są poszukiwane przez kolekcjonerów figurek. Teszbir również wyszedł od kolekcjonowania starych zabawek, ale z czasem postanowił tworzyć własne figurki zwane customami. Zainspirował go okres dzieciństwa i wczesnej młodości, dlatego postanowił stylizować swoją twórczość na dawne bootlegi, dodając cechy charakterystyczne dla Polski sprzed ponad 30 lat.

Teszbir prowadzi profil na Instagramie pod nazwą dziad_ostwo, na którym można podziwiać jego prace.

Artysta jest nie tylko ceniony przez rzeszę rodzimych kolekcjonerów figurek, ale również znawców sztuki. Chociaż sam dość skromnie opisuje, to, czym się zajmuje, może pochwalić się między innymi wystawą w warszawskiej galerii NiemaSówka. Hobby Teszbira może wydawać się infantylne, jednak bez wątpienia zasługuje na miano sztuki.

Nie tylko ze względu na jego pionierską działalność na tym polu w naszym kraju, czy sam warsztat, ale przede wszystkim rozmaite konteksty, które wynikają z dzieł. Chociaż zazwyczaj Teszbir bazuje na humorystycznym sentymencie za ostatnimi dekadami XX wieku, czasem wchodzi również w poważniejsze, zaangażowane społecznie tematy.

Redakcja poleca

Filip Chajzer i Małgorzata Ohme jako figurki

Telewizja śniadaniowa rządzi się swoimi prawami, więc nie mogło zabraknąć waloru atrakcyjnego dla widzów, którzy nie do końca interesują się sztuką, a już na pewno nie tak niszową, jak działalność Teszbira. Artysta wykonał więc razem z Jaroszyńską customowe bootlegi przedstawiające Filipa Chajzera i Małgorzatę Ohme — prowadzących DDTVN. Chociaż materiał wideo ukazujący sylwetkę Teszbira kończy się, nie przedstawiając efektu jego pracy, Chajzer i Ohme pokazali swoje podobizny z żywicy epoksydowej na żywo w studio. Na Instagramie artysty pojawiła się relacja przedstawiająca gotowe figurki prezenterów DDTVN oraz sugestia, że w przyszłości możemy je jeszcze zobaczyć w innych okolicznościach. 

print screen z Instagam/Zdjęcie profilowe dziad_ostwo dziad_ostwo
fot. print screen z Instagam/Zdjęcie profilowe dziad_ostwo dziad_ostwo

Teszbir wykonał prace wykorzystując przy tym figurki Lando Calrissiana i Księżniczki Lei - postaci z "Gwiezdnych Wojen". Oprócz samych figurek nie mogło zabraknąć kartonika, który jest nieodzownym elementem customowych bootlegów. To właśnie opakowanie nadaje zabawce dodatkowego znaczenia i stanowi wisienkę na torcie tej dziedziny sztuki. Figurki zostały zatytułowane w charakterystycznej dla artysty manierze - "Ta Pani z telewizji" oraz "Ten Pan z telewizji".

RadioZET.pl/Instagram/DDTVN