Obserwuj w Google News

Dorota Szelągowska szczerze o chorobie: „Zastanawiałam się, czy wyskoczę z okna”

3 min. czytania
21.08.2023 12:22

Dorota Szelągowska nigdy nie ukrywała, jak ważne jest dla niej zdrowie psychiczne. Gwiazda stacji TVN przed laty sama zmagała się z nerwicą lekową i atakami paniki, które zrobiły z niej „wrak człowieka”. W najnowszej rozmowie z Żurnalistą projektantka wróciła do wspomnień z tamtego okresu.

Dorota-Szelągowska-szczerze-o-chorobie-Zastanawiałam-się-czy-wyskoczę-z-okna
fot. YouTube @zurnalistapl

Dorota Szelągowska od lat jest jedną z bardziej lubianych gwiazd TVN. Widzowie stacji nieraz podkreślali, że cenią sobie jej kreatywność, otwartość czy poczucie humoru. Szelągowska zaraża swoich fanów nie tylko chęcią zmian w domu, lecz także pozytywną energią – co można zobaczyć chyba we wszystkich jej programach.

Redakcja poleca

Dorota Szelągowska o walce z nerwicą lękową

Ci, którzy uważnie śledzą działalność Doroty, doskonale wiedzą, że ta charyzmatyczna projektantka przed laty mierzyła się z wieloma poważnymi problemami. Jej życie naznaczyły  nerwica lękowa oraz  ataki paniki, z którymi zwróciła się po pomoc specjalisty. W najgorszych momentach choroby Szelągowska przez kilka miesięcy potrafiła nie wychodzić za próg domu.

Ze względu na nerwicę lękową, która nie tylko uziemiła mnie w domu, ale niemal zrobiła ze mnie wrak człowieka. I będę o tym mówić głośno, bo wiele osób, bojąc się stygmatyzacji, wciąż wstydzi się przyznać, że ma problemy psychiczne. Nerwica lękowa bierze się głównie z tego, że nie znasz swoich emocji. Kumulujesz je w sobie i gdy w końcu wybuchają, dzieją się rzeczy straszne” – mówiła w rozmowie z magazynem „Party”.

Dorota Szelągowska wraca do wspomnień. Mówi o najczarniejszym okresie swojego życia

Dorota nieraz zaznaczała, że w walce o zdrowie psychiczne pomogła jej terapia oraz odpowiednio dobrane leki. Droga ta nie była jednak łatwa, o czym opowiedziała w najnowszej rozmowie z Żurnalistą. Projektantka wróciła wspomnieniami do najtrudniejszych chwil swojego życia, które choroba mogła tragicznie zakończyć.

- Dla mnie najczarniejszym okresem w moim życiu był okres, kiedy miałam takie ataki paniki, że nie wychodziłam z domu i czułam się odrzucona i niezrozumiana. Myślałam, że to się nigdy nie skończy. Pamiętam taki najgorszy moment w moim życiu, to było wtedy, kiedy mój ówczesny partner wyjechał, gdzieś tam koncertował, ja właśnie siedziałam sama w domu, nie byłam w stanie z niego wyjść, miałam trzyletnie dziecko, strasznie chciałam z nim wyjechać na wakacje, było 35 stopni na zewnątrz, ale nie byłam w stanie wyjść za próg domu, a co dopiero wyjść z bloku. Pamiętam, że nalałam mu wody do wanny i nadmuchałam kółko i bawiliśmy się, że jesteśmy na wakacjach i nie było nikogo wtedy koło mnie, kto by mi pomógł, kto by mnie jakoś wsparł i to był najczarniejszy moment w moim życiu. I wtedy zastanawiałam się, czy tym razem będę miała takie atak paniki, że wyskoczę z okna, żeby one się skończyły, czy nie – przyznała.

Projektantka otwarcie przyznaje dziś, że choroba nieraz testowała jej granice i przejmowała nad nią kontrolę. Z czarnego okresu uratowała ją chęć życia, którego nigdy nie chciała zakończyć.

- Bardzo tego nigdy nie chciałam zrobić. Nie miałam nigdy myśli samobójczych. […] boisz się, że to zrobisz, bo będzie tobą tak trzepać ten atak paniki, że po prostu wtedy nie będziesz sobą. To nie jest myśl, w której nie chcesz już żyć. Bardzo chcesz żyć. Myślę, że dlatego z tego wszystkiego wyszłam, bo bardzo chciałam żyć – mówiła.

Nie przegap
Polskie gwiazdy
10 Zobacz galerię
fot. East NEWS

Jeśli podejrzewasz u siebie lub u kogoś bliskiego depresję, przeżywasz trudny czas, dopada Cię wiele złych myśli - poproś o pomoc. Poniżej znajdziesz numery, pod którymi otrzymasz profesjonalne wsparcie.

Pomoc w kryzysie psychicznym:

Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji - tel. 22 594 91 00 (czynny w każdą środę – czwartek od 17.00 do 19.00)

Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym - tel. 116 123 (poniedziałek-piątek od 14:00-22:00, połączenie bezpłatne)

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży - tel. 116 111 (czynny 7 dni w tygodniu, 24h na dobę)

ITAKA – Antydepresyjny telefon zaufania - tel. 22 484 88 01

Telefoniczna Pierwsza Pomoc Psychologiczna - tel. 22 425 98 48 (poniedziałek – piątek od 17:00 do 20:00 / sobota od 15:00 do 17:00)

Całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli - tel. 800 080 222 (czynne całodobowo)