Obserwuj w Google News

Andrzej Nejman startuje na dyrektora Teatru Kwadrat. Za nic ma skandal i kontrolę?

2 min. czytania
07.06.2023 11:21
Zareaguj Reakcja

Andrzej Nejman ponownie startuje w konkursie na dyrektora Teatru Kwadrat. Kontrola doszukała się nieprawidłowości finansowych powstałych za jego rządów, aktor jednak nie zraża się skandalem. Poparła go część aktorów.

Andrzej Nejman
fot. TRICOLORS/East News

Andrzej Nejman zyskał rozpoznawalność dzięki roli Waldka w serialu " Złotopolscy". Nie zrobił wielkiej kariery w telewizji, ale z powodzeniem odnalazł się na teatralnych deskach. Od 2010 roku pełni funkcję dyrektora warszawskiego Teatru Kwadrat. "Gazeta Wyborcza" informowała o uchybieniach, jakich w teatrze doszukała się kontrola. Pojawiły się między innymi informacje o nieprawidłowościach związanych z fakturami wystawionymi przez firmę Małgorzaty Nejman N Project na łączną kwotę 322 tysięcy złotych. Zainteresowanie kontrolerów wzbudziła także kwestia wziętych w leasing samochodów oraz wynajmowania prywatnego mieszkania Najmanów Kwadratowi za 73 tysiące złotych rocznie.

-  W teatrze naruszono podstawowe zasady dysponowania środkami publicznymi. Współpracę z Małgorzatą Nejman oceniam jako daleko wykraczającą poza standardy etyki -  stwierdziła lwona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta Warszawy.

Nejmana oskarżano także o picie alkoholu w pracy i stosowanie mobbingu. Okazuje się jednak, że aktor najwyraźniej nie przejął się zarzutami i dalej chce pełnić funkcję dyrektora.

Andrzej Nejman w konkursie na dyrektora Teatru Kwadrat. Aktor po aferze chce zachować stanowisko

Jak informuje "Gazeta Wyborcza", Andrzej Nejman znalazł się w drugim etapie konkursu na nowego dyrektora Teatru Kwadrat. Były gwiazdor "Złotopolskich" walczy o stanowisko między innymi z Dariuszem Kordkiem, Ewą Wencel i Aleksandrą Nieśpielak. Stołeczny ratusz ma być zaskoczony faktem, że Nejman, kojarzony obecnie głównie ze skandalem wokół teatru, dalej chce pełnić funkcję dyrektora.

- Myśleliśmy, że tego nie zrobi. Prawo mu jednak tego nie zabrania, pytanie, jaką decyzję podejmie komisja konkursowa - poinformowała w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" pracownica ratusza.

Co ciekawe, Andrzej Nejman ma mieć poparcie części aktorów występujących w Teatrze Kwadrat.

Redakcja poleca

Andrzej Nejman pozostanie dyrektorem Teatru Kwadrat? Aktorzy stanęli w jego obronie

Mimo oskarżeń, jakie pojawiły się pod adresem Andrzeja Nejmana, wielu aktorów teatru Kwadrat stanęło w jego obronie. Marek Siudym miał napisać do "Gazety Wyborczej" list, w którym zapewniał, że relacje przeciwników jego pracodawcy są "nieprawdziwe lub nieaktualne", a Nejman miał "wziąć się za siebie".

- Wszelkie niewłaściwe zachowania, podjęte niejasne działania i wypowiedziane oskarżenia muszą zostać wyjaśnione, ale przez uprawnione do tego odpowiednie instytucje - czytamy z kolei w liście skierowanym do portalu Onet, podpisanym między innymi przez Pawła Małaszyńskiego i Pawła Domagałę.

Czas pokażę, czy Andrzej Nejman po raz kolejny zostanie obdarzony zaufaniem.