Obserwuj w Google News

Andrzej Nejman ma kłopoty? Są wyniki kontroli w Teatrze Kwadrat. "Naruszono zasady"

2 min. czytania
18.05.2023 11:30
Zareaguj Reakcja

Andrzej Nejman, znany z roli Waldka w "Złotopolskich", był oskarżany o złe zarządzanie Teatrem Kwadrat, którego jest dyrektorem. Wyniki przeprowadzonej kontroli wykazały nieprawidłowości finansowe. Czy aktora czekają problemy z prawem?

Andrzej Nejman
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER EAST NEWS

Andrzej Nejman telewidzom znany jest przede wszystkim z serialu " Złotopolscy", gdzie wcielał się w postać Waldka. Od 2010 roku pełni funkcję dyrektora warszawskiego Teatru Kwadrat. Niestety w mediach coraz częściej mówiło się o niewłaściwych traktowaniu przez Nejmana aktorów i pracowników. Miał upijać się w pracy i obrażać swoich podwładnych, "Gazeta Wyborcza" informowała także o nieprawidłowościach w zarządzaniu finansami teatru. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zdecydował się na rozpisanie konkursu na nowego dyrektora, a rzeczniczka prezydenta Monika Beuth zapowiedziała kontrolę w Kwadracie. Jej wyniki nie stawiają dyrektora i jego żony w najlepszym świetle.

Andrzej Nejman źle zarządza Teatrem Kwadrat? Wyniki kontroli szokują

Kontrola w zarządzanym przez Andrzeja Nejmana Tatrze Kwadrat miała zainteresować się między innymi wziętymi w leasing samochodami. Pojawiła się informacja o "naruszeniu zasady gospodarki finansowej". Niepokojące ma być także powiązanie teatru z fundacją Małgorzaty Nejman. Sześć podpisanych umów miała nie przynieść Kwadratowi żadnych przychodów.

"Gazeta Wyborcza" donosi także o nieprawidłowościach związanych z fakturami wystawionymi przez firmę Małgorzaty Nejman N Project na łączną kwotę 322 tysięcy złotych i czerpaniu zysków ze sprzedaży biletów na spektakle.

- Małgorzata Nejman jest wyłączną właścicielką praw majątkowych do dzieł stworzonych przez Andrzeja Nejmana, jakimi są od 3 do 5 procent ze sprzedaży biletów na wszystkie spektakle - wyjaśnił w oświadczeniu prawnik dyrektora teatru.

Kontrola ma także interesować się wynajmem teatrowi mieszkania Najmanów, za co placówka ma płacić 73 tysiące złotych rocznie.

Redakcja poleca

Andrzej Nejman odpowie za złe zarządzanie Teatrem Kwadrat?

Serialowy Waldek Złotopolski może mieć niemałe problemy. Według informacji "Gazety Wyborczej" Andrzej Nejman ma 30 dni na przedstawienie planu naprawczego.

- W teatrze naruszono podstawowe zasady dysponowania środkami publicznymi. Współpracę z Małgorzatą Nejman oceniam jako daleko wykraczającą poza standardy etyki - stwierdziła lwona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta Warszawy.

Zgłoszenia kandydatów na stanowisko dyrektora Teatru Kwadrat przyjmowane są do 19 maja.