Obserwuj w Google News

Alicja Majewska ofiarą psychofana: "Planował wspólne życie ze mną"

3 min. czytania
29.05.2023 21:44

Alicja Majewska zdradziła, że w jej życiu pojawił się stalker. Mężczyzna stał pod jej domem i chciał wieść życie z artystką. Jak zakończyła się ta historia?

Alicja Majewska
fot. VIPHOTO/East News

Piosenkarka Alicja Majewska wyznała, że miała jakiś czas temu psychofana. Mężczyzna okazał się chory psychicznie.

Alicja Majewska o stalkerze

Sława ma wysoką cenę - trudność w znalezieniu prywatności. Czasem ta cena może być jeszcze wyższa, kiedy w życiu znanej osoby pojawi się ktoś, kto wpada w obsesję na jej punkcie. Stalking nie dotyczy oczywiście jedynie sławnych osób, ale obecność w mediach, szczególnie w dzisiejszych czasach, powoduje, że stalker zdobywa łatwy cel. W dobie mediów społecznościowych dodatkowo skraca się nieco dystans między gwiazdą, a jej fanem.

Redakcja poleca

Wśród sław nie brakuje ofiar psychofanów. Jedną z nich jest Alicja Majewska. Jak podaje Pomponik, do sytuacji, która zaniepokoiła artystkę, doszło wiele lat temu, kiedy określenia takie jak "stalking", czy "psychofan" nie były dla większości Polaków znane. Po jej debiucie w 1968 roku na IV Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze, zadurzył się w niej pewien mężczyzna.

Okazuje się, że stalker wysyłał do Majewskiej listy, na które przelewał swoje wizje ich wspólnego życia. Na korespondencji się jednak nie skończyło. Piosenkarka wyznała, że wkrótce psychofan zaczął pojawiać się pod jej domem.

Wiele lat temu miałam psychicznie niezdrowego fana, który planował wspólne życie ze mną. (...) Okazało się, że bywał pod moim domem. 

Majewska przeprowadziła własne śledztwo. Zaczęła się bowiem obawiać o swoje bezpieczeństwo.

Doszłam do źródeł, do jego znajomych i okazało się, że to nie było groźne. Była to chora psychicznie osoba, która mnie uwielbiała.

Na szczęście wokalistce nic nie groziło. Jednak niechciana adoracja potrafi uprzykrzyć życie. W końcu mężczyzna trafił prawdopodobnie do zakładu psychiatrycznego. Listy nadal jednak przychodziły do Majewskiej. Co ciekawe, artystka doceniła talent literacki psychofana i w pewnym sensie zaczęła tęsknić za listami, kiedy przestały w końcu przychodzić.

Pisał przepiękne opowiadania, ale ja nie odpowiadałam na te listy. W jednym z nich napisał mi, że jest w szpitalu, podejrzewam, że psychiatrycznym. Bardzo mi brakowało tych listów, chociaż wiedziałam, że nawiązanie kontaktu byłoby niewłaściwe.

Kończąc opowieść, podkreśliła, że czasem interesuje się losami swoich fanów, ale nigdy nie w chodzi z nimi w bliskie relacje. To dość zdrowe podejście, ponieważ ciężko jest nawiązać relację z osobą, o której się nic nie wie, z kimś, to wie o tobie bardzo dużo.

Co zrobić, kiedy masz stalkera?

Stalking jest uznawany przez polskie prawo za przestępstwo od roku 2011 na mocy artykułu 190a. § 1. Kodeksu Karnego. Jeśli masz stalkera, ważne jest, aby podjąć odpowiednie kroki w celu swojej ochrony. Oto kilka wskazówek dotyczących postępowania w przypadku stalkera:

  • Wezwij pomoc: jeśli czujesz się zagrożon_ lub niezabezpieczon_, natychmiast skontaktuj się z lokalnymi służbami porządkowymi. Powiadom ich o sytuacji i udostępnij wszelkie niezbędne informacje na temat stalkera.
  • Zbierz dowody: dokumentuj wszelkie incydenty i zachowania stalkera. Zachowaj wiadomości tekstowe, e-maile, nagrania dźwiękowe, listy czy inne dowody, które mogą pomóc w ściganiu sprawcy.
  • Powiadom bliskie osoby: poinformuj swoją rodzinę, przyjaciół lub bliskich o sytuacji, aby mieli oni świadomość tego, co się dzieje i mogli wesprzeć Cię w trudnych momentach.
  • Ogranicz informacje na temat swojego życia prywatnego: staraj się nie udostępniać osobom nieznanym lub podejrzanym żadnych informacji na temat swojego miejsca zamieszkania, harmonogramu dnia czy planów na niedaleką przyszłość. Zwiększ swoje zabezpieczenia w mediach społecznościowych i ogranicz widoczność swojego profilu.
  • Zabezpiecz swoje mieszkanie: upewnij się, że twoje mieszkanie jest dobrze chronione. Zainstaluj solidne zamki, alarmy lub kamery monitoringu, które mogą odstraszyć stalkera lub dostarczyć dodatkowe informacje w przypadku ewentualnego ataku z jego strony. 
  • Skonsultuj się z prawnikiem: jeśli sytuacja staje się poważna, rozważ skonsultowanie się z prawnikiem specjalizującym się w sprawach stalkingu. Może doradzić Ci w sprawach prawnych i pomóc w uzyskaniu nakazu ochrony lub podjęciu innych odpowiednich działań.

Pamiętaj, że każda sytuacja jest inna, więc zawsze warto skonsultować się z organami ścigania lub prawnikiem, aby uzyskać spersonalizowaną pomoc i wsparcie w przypadku stalkingu.

Redakcja poleca

RadioZET.pl/Pomponik