Zamknij

Znany festiwal otrzyma imię Pawła Królikowskiego? Jacek Kurski chce uhonorować gwiazdę "Rancza"

Judyta Wanicka
06.03.2020 20:15

Festiwal w Kudowie-Zdroju otrzyma imię Pawła Królikowskiego? Jacek Kurski chciałby, aby impreza otrzymała imię zmarłego gwiazdora "Rancza".

Paweł Królikowski
fot. TRICOLORS/East News

Paweł Królikowski zmarł 27 lutego po długiej chorobie neurologicznej. W czwartek na warszawskich Powązkach odbył się pogrzeb aktora. W uroczystości uczestniczyli bliscy, przyjaciele, fani, przedstawiciele świata kultury oraz władze państwa. Artysta został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury polskiej. Podczas uroczystości prezydent przekazał order żonie zmarłego, Małgorzacie Ostrowskiej-Królikowskiej. 

Antoni Królikowski pożegnał ojca na pogrzebie. "Pokazywałeś, jak żyć"

Festiwal w Kudowie-Zdroju będzie nosił imię Pawła Królikowskiego?

Paweł Królikowski od początku kariery był mocno związany z telewizją. Jeszcze w czasach studiów we wrocławskiej PWST tworzył program "Truskawkowe Studio", który dziś uchodzi za kultowy. Grał w serialach i znanych produkcjach kinowych oraz wielokrotnie pojawiał się w programach rozrywkowych. Widzowie pokochali go przede wszystkim za rolę Kusego w hitowym serialu TVP "Ranczo". W kwietniu 2018 roki objął stanowisko prezesa Związku Artystów Scen Polskich. Za wkład w rozwój kultury uhonorowano go Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Paweł Królikowski nie żyje. Reżyser "Rancza" zdradził, czy produkcja będzie kontynuowana

W 2016 roku Paweł Królikowski namówił zarząd TVP2 i radiową Trójkę, aby zorganizować Festiwal Kultury i Piosenki Polsko-Czeskiej w Kudowie-Zdroju. Impreza odbywa się do dziś co roku. Prezes Telewizji Polskiej, Jacek Kurski, ma nadzieję, że impreza zostanie nazwany imieniem zmarłego aktora. 

Ja go poznałem bardzo szybko po tym, jak zostałem prezesem Telewizji Polskiej, wcześniej znałem go tylko z widzenia i tak przelotnie. Przychodził do mnie z pomysłem polsko-czeskiego festiwalu w Kudowie-Zdrój, który udało się wesprzeć i go uruchomić. Kilka jego wydań poszło, to był jego konik, to była jego pasja i mam nadzieję, że ten festiwal będzie się teraz nazywał imieniem Pawła Królikowskiego – powiedział w rozmowie z "Faktem" Jacek Kurski.

Były to piękny gest wobec zmarłego Pawła Królikowskiego, który był pomysłodawcą przedsięwzięcia. 

RadioZET.pl/jw