Zamknij

Małgorzata Rozenek u boku Donalda Tuska mówi o in vitro. „Rząd dzieli Polskę”

27.09.2022 10:43

26 września w senacie odbyła się konferencja prasowa, inaugurująca zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy „Tak dla in vitro”. Udział w niej wzięła Małgorzata Rozenek, która zabrała głos. Stwierdziła, że rząd dzieli Polskę.

Małgorzata Rozenek
fot. Instagram/@m_rozenek/screen

W senacie odbyła się konferencja prasowa, inaugurująca inicjatywę zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy „Tak dla in vitro”. Udział w niej wzięła Małgorzata Rozenek, jako wiceprzewodnicząca komitetu obywatelskiego, który w tej sprawie powstał, a także jako prezeska fundacji MRM oraz osoba, która sama korzystała z tej metody leczenia niepłodności.

W konferencji udział wzięło liczne grono polityków Koalicji Obywatelskiej, w tym Ewa Kopacz, Donald Tusk, Małgorzata Kidawa-Blońska i Barbara Nowacka. Jednym z punktów tego wydarzenia było złożenie projektu obywatelskiej ustawy w sprawie przywrócenia refundacji leczenia niepłodności.

Zobacz także: Anna Lewandowska w szpitalu z córką. „Los pokrzyżował nasze plany”

Małgorzata Rozenek na konferencji w senacie. „Rząd dzieli Polskę”

Podczas konferencji prasowej głos zabrała Małgorzata Rozenek, która pojawiła się tam nie tylko jako założycielka fundacji, która działa, by szerzyć wiedzę na temat in vitro, ale także jako osoba, której wszystkie dzieci przyszły na świat właśnie dzięki tej metodzie.

Jedna procedura, jeśli doliczyć do niej diagnostykę, to jest koszt około 20 tysięcy. Przy i tak wysokiej w Polsce skuteczności, tj. tylko około trzydzieści kilka procent, to jest ogromny wydatek dla wielu rodzin – mówiła gwiazda podczas konferencji prasowej – mówiła gwiazda podczas konferencji w senacie.

Rząd, wstrzymując finansowanie, dzieli Polskę na dwa rodzaje rodzin: tych, których stać, zamożnych ludzi, dla których in vitro i tak nie było wysiłkiem finansowym, ale jest duża większa liczba tych, którzy muszą wyprzedać się, zapożyczyć, czy błagać, wręcz żebrać o pieniądze, żeby dostać to, na co w swoich podatkach odłożyli – dodała.

Owocem spotkania było złożenie projektu ustawy obywatelskiej.

26 września złożyliśmy w Sejmie projekt ustawy obywatelskiej, dotyczący przywrócenia refundacji leczenia niepłodności – w tym metodą in vitro – poinformowała Rozenek na Instagramie.

Program rządowej refundacji in vitro, dzięki któremu urodziło się ponad 22 000 dzieci istniał w latach 2013-2016 za rządów Premier Ewy Kopacz i Premiera Donalda Tuska. Teraz – po sześciu latach, odkąd Polacy stracili dostęp do refundacji skutecznych metod leczenia niepłodności – mamy szansę to zmienić. Ponownie z inicjatywy Wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego Ewy Kopacz, przy wsparciu Pana premiera Donalda Tuska udało zebrać się głosy mówiące o przywróceniu leczenia w jedność i stworzyć Komitet Inicjatywy Ustawodawczej oraz wspólnymi siłami napisać obywatelski projekt ustawy – pochwaliła się w poście Rozenek.

Pod wpisem Rozenek na Instagramie pojawiło się wiele komentarzy pełnych uznania, w których internauci zwracają uwagę, jak ważne jest to, co robi gwiazda TVN.

Oglądałam! Mam nadzieje ze wszystkie Polki i Polacy niedługo będą mieć równe szanse na rodzicielstwo! Dziękuję za to co Pani robi.

I to jest wspaniała inicjatywa. Trzymam kciuki za wszystkich rodziców i ich dzieciaczki – piszą, gratulując wkładu w działania, niosące korzyść Polakom walczącym z niepłodnością.

Rozenek
fot.

Instagram/@m_rozenek/screen

Rozenek3
fot.

Instagram/@m_rozenek/screen