Zamknij

Karolina Szymczak opowiedziała o swojej chorobie. Żona Piotra Adamczyka przeszła operację

14.01.2021 21:03

Karolina Szymczak postanowiła opowiedzieć fanom o swojej chorobie. Żona Piotra Adamczyka zdradziła, jakie ma objawy i przyznała, że musiała poddać się operacji. Dla wielu osób wciąż jest to temat tabu.

Karolina Szymczak
fot. Artur Zawadzki/REPORTER/East News

Karolina Szymczak podzieliła się ze swoimi fanami poruszającym wyznaniem. Dla wielu osób temat chorób, zwłaszcza tych, których nie widać gołym okiem, wciąż jest tematem tabu. Dlatego żona Piotra Adamczyka postanowiła opowiedzieć o własnych zmaganiach. Gwiazda od dawna walczy z endometriozą, co powodowało koszmarny ból.

- Dziewczyny, zdecydowanie bardziej boli miesiączka przy endometriozie niż rany dzień po operacji. Tak, że warto. Dlaczego się tym wszystkim dzielę? Bo choroba nie powinna być czymś, czego się wstydzimy. O tym trzeba mówić, żeby inne kobiety miały z tylu głowy, że trzeba się badać i nie dawać sobie wmawiać, że ból jest czymś normalnym. Ból zawsze jest patologią. Zdecydowałam się też mówić o endometriozie, bo zaczyna dotykać mniej więcej co szóstą kobietę na świecie. A nie wiemy o niej praktycznie nic - zaczęła we wpisie na Instagramie Karolina Szymczak.

Zobacz także: Piotr Adamczyk i Karolina Szymczak świętują pierwszą rocznicę ślubu. Pokazali piękne zdjęcia [FOTO]

Karolina Szymczak, żona Piotra Adamczyka, opowiedziała o endometriozie

Karolina Szymczak podkreśla, że wiele kobiet wciąż nie bada się regularnie, przez co nie mają możliwości wczesnego wykrycia podstępnej choroby. Dodatkowo część pań nie zdaje sobie nawet sprawę z tego, czym jest endometrioza i jakie może nieść skutki.

- Jak mówię komuś, na co jestem chora, większość ludzi pyta: a co to takiego, albo mówią, że to choroba kobiet po menopauzie. To duży błąd. Endometrioza to choroba przede wszystkim kobiet w okresie rozrodczym i nastolatek. Wiąże się najczęściej z bólem podczas miesiączki, bólem podczas stosunku seksualnego oraz trudnością z zajściem w ciąże. Chcemy wprowadzać edukację seksualną dla dzieci, a miesiączka wciąż jest tematem tabu dla dorosłych kobiet. Nadal w szkołach nie ma podstawowych artykułów higienicznych dla dziewcząt. A kiedy boli nas przy stosunku, to zagryzamy zęby. Dopóki my kobiety nie zmienimy swojego podejścia do siebie, nie będziemy w stanie uczyć dobrych nawyków naszych córek.

Zobacz także: Piotr Adamczyk uderza głową o ścianę. "Ciężki poniedziałkowy poranek" [WIDEO]

Karolina Szymczak opublikowała we wpisie zdjęcie ze szpitala, na którym jest podłączona do kroplówki. Aktorka musiała być operowana, żeby nie odczuwać więcej bolesnych skutków choroby. Swoim otwartym wyznaniem chce namówić inne kobiety do regularnych badań i walki o swoje zdrowie.

- Kiedy ja powiedziałam o chorobie, poruszyłam moje koleżanki do badania się, bo okazuje się, że kobiety milczą w cierpieniu. Wy też poruszcie swoje koleżanki, partnerki, żony, siostry, kuzynki, a może nawet siebie. Wróciłam na Psychologię, żeby móc pomagać wszystkim kobietom, które przechodzą ten bolesny i psychicznie trudny proces choroby. Jest misja do zrobienia. Możemy sobie nawzajem w tym pomóc. Wierzę w to - podsumowała Karolina.

loader