Zamknij

Bill Cosby nie wróci do więzienia. 85-letni komik został skazany za przestępstwa seksualne

Maciej Friedrich
10.03.2022 16:07

Choć Bill Cosby został oskarżony o molestowanie przez ponad 50 kobiet i usłyszał wyrok, jednak w więzieniu spędził zaledwie trzy lata. Okazuje się, że komik nie wróci już za kraty. Sąd uznał, że prokurator zachował się wobec oskarżonego nieetycznie.

Bill Cosby
fot. screen: YouTube

Bill Cosby to jeden z najpopularniejszych komików w historii telewizji. Urodzony w Stanach Zjednoczonych aktor, muzyk i producent karierę rozpoczynał, występując w klubie ze stand-upem. Szybko zdobył sympatię publiczności i rozgłos, w 1963 roku wydał swój debiutancki album komediowy. Kolejne wydawnictwo do dziś uznawane jest za jedno z najlepszych w historii swojego gatunku. Cosby został wyróżniony dziewięcioma nagrodami Grammy. W Polsce komik znany jest głównie z serialu "The Bill Cosby Show", który bił rekordy popularności na całym świecie. Na swoim koncie ma także role filmowe, mogliśmy oglądać go w "Tata duch", "Łapiduchy" czy "Szpiedzy".

Skandal wokół postaci Cosby'ego miał swój początek w roku 2014, to wtedy w mediach zaczęły pojawiać się pierwsze oskarżenia wobec aktora, który miał dopuścić się molestowania seksualnego. Liczba rzekomych ofiar gwiazdor rosła bardzo szybko, ostatecznie oskarżyło go ponad 50 kobiet, pojawiły się także zarzuty gwałtu. Pierwszy proces zakończył się bez ustalenia wyroku, Cosby został skazany w kolejnym procesie w 2018 roku i nazwany "niebezpiecznym przestępcą seksualnym". Miał spędzić w więzieniu od trzech do dziesięciu lat, ale nie przebywał za kratami zbyt długo. 30 czerwca 2021 roku wyszedł na wolność. Okazuje się, że nie wróci już do więzienia.

Galeria
9 Zobacz galerię
fot. EAST NEWS
Zobacz także

Bill Cosby nie wróci do więzienia. Komik skazany za molestowanie pozostanie na wolności

Bil Cosby nie wróci do więzienia z powodu uchybień procesowych, w tym rzekomo nieetycznych działań prokuratora. Miał on obiecać komikowi, że jeśli złoży zeznania w procesie cywilnym, uniknie odpowiedzialności karnej. Jego następca jednak odtajnił obciążające zeznania i na ich podstawie postawił mu zarzuty. Do zeznań dopuszczono także pięć kobiet, które miały wpłynąć na decyzję ławy przysięgłych. W poniedziałek 7 marca 2022 roku Sąd Najwyższy odmówił wznowienia oskarżenia wobec Cosby'ego.

- Prawa konstytucyjne pana Cosby'ego były naganną przynętą Kevina Steele'a, sędziego Steve'a T. O'Neilla i ich świty.Zwycięstwo pana Cosby'ego pokazuje, że oszustwa nigdy nie zaprowadzą cię w życiu daleko, a korupcja, która tkwi w biurze prokuratora okręgu Montgomery, została ukazana światu - stwierdził rzecznik gwiazdora Andew Wyatt.

Decyzja wzbudziła ogromne kontrowersje, w sieci zawrzało od komentarzy osób oburzonych uniewinnieniem przestępcy seksualnego.

- Dziś wystarczy mieć dużo kasy i robi się, co chce.

- 50 kobiet! Nie mówcie mi, że to zdesperowane laski, które lecą na kasę! Nie aż tyle! To kobiety zgwałcone i oszukane przez faceta a teraz domagają się prawdy! Szkoda ze jego pieniądze i sława niestety zdziałały cuda.

- Amerykańskie sądy to dopiero patologia, facet latami molestuje kobiety, a sądy są nieetyczne, jak to nazwać, tak po ludzku?

- Niestety, prawo w Ameryce to bubel. Jest tyle kruczków prawnych, rzeczy, których nie można zrobić. Maskara. Oni mają system prawny, a nie sprawiedliwość - czytamy.