Obserwuj w Google News

Nie żyje Maria Dłużewska. Wyreżyserowała filmy o katastrofie smoleńskiej

2 min. czytania
10.05.2024 16:39

Maria Dłużewska nie żyje. Reżyserka filmów smoleńskich miała 72 lata. Twórczyni „Mgły”, „Pogardy” i „Córki” w przeszłości należała do Solidarności Walczącej i była dziennikarką Tygodnika Solidarność.

Nie żyje Maria Dłużewska. Wyreżyserowała filmy o katastrofie smoleńskiej
fot. Wojciech Strozyk/East News

Zmarła Maria Dłużewska. Reżyserka filmów smoleńskich miała 72 lata

Nie żyje Maria Dłużewska. O śmierci reżyserki na platformie X poinformowała prawicowa dziennikarka Dorota Kania. „Maria Dłużewska odeszła do Domu Ojca. R.I.P” - napisała. Informację o śmierci 72-latki podało też Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.

Maria Dłużewska nie żyje. Zmarła reżyserka filmów o katastrofie smoleńskiej

W ostatnich latach Maria Dłużewska zasłynęła pracą przy filmach o katastrofie smoleńskiej. W 2011 roku na ekrany trafił film „Mgła”, przy powstawaniu którego pomagała jej Joanna Lichocka. W produkcji tygodnika Gazeta Polska opowiedziano o katastrofie rządowego samolotu i pogrzebie Lecha i Marii Kaczyńskich. Jeszcze w tym samym roku powstała „Pogarda” oparta na rozmowach z częścią rodzin ofiar krytykujących działania rządu Donalda Tuska.

Redakcja poleca

Maria Dłużewska na swoim koncie ma także film „Córka” o Marcie Kaczyńskiej oraz „Damę” o Marii Kaczyńskiej. Z kolei w „Polakach” opowiedziała o ekspertach podkomisji Macierewicza ds. katastrofy smoleńskiej. - Część z nich była ośmieszana, za to, że badali tę sprawę, za to, że robili to w ramach niezależnych badań poza granicami kraju. To są znakomici specjaliści w swoich dziedzinach - mówiła w 2022 roku.

W przeszłości Maria Dłużewska należała do Solidarności Walczącej oraz była dziennikarką Radia Solidarność i Tygodnika Solidarność. Jako scenarzystka i reżyserka zaczęła działać w latach 90. XX wieku. Była znana z filmów dokumentalnych o Marku Antonim Nowickim - prezydencie Międzynarodowej Helsińskiej Federacji na Rzecz Praw Człowieka, miejscowości Wąchock czy historii rodzin Wawelbergów i Rotwandów.

Źródło: Radio ZET/Gazeta Wyborcza

Nie przegap