Obserwuj w Google News

Jim Gordon nie żyje. Współtwórca piosenki "Layla" skazany za morderstwo miał 77 lat

3 min. czytania
16.03.2023 10:34
Zareaguj Reakcja

Zmarł Jim Gordon - amerykański muzyk i tekściarz znany z bluesowej grupy Derek and the Dominos. W latach 80. dokonał zbrodni, za którą trafił do więzienia na resztę życia.

Znicz - materiał poglądowy
fot. Jakub Kaminski/East News

13 marca 2023 roku odszedł Jim Gordon. Był amerykańskim perkusistą, ale grał również na instrumentach klawiszowych oraz pisał teksty piosenek. Miał 77 lat.

Jim Gordon nie żyje

O śmierci artysty poinformował portal Deadline.

Odszedł w California Medical Facility w Vacaville z przyczyn naturalnych. Ostatnie 40 lat życia spędził w więzieniu. Od lat zmagał się z problemami psychicznymi.

Redakcja poleca

Jim Gordon urodził się 14 lipca 1945 roku w Los Angeles jako James Beck Gordon. Jako nastolatek otrzymał stypendium muzyczne uniwersytetu UCLA. W wieku 17 lat zaczął profesjonalną karierę muzyka, grając z Everly Brothers. Z czasem stał się najbardziej rozchwytywanym perkusistą sesyjnym w Los Angeles. W latach 60. nagrywał między innymi z Beach Boys, Gene'em Clarkiem, Byrds czy Masonem Williamsem. Regularnie występował też w Caesars Palace w Las Vegas.

Na początku lat 70. grał wraz z zespołem Delaney & Bonnie, którego częścią był wówczas Eric Clapton. Wspólnie z kilkoma innymi muzykami utworzyli wkrótce supergrupę Derek and the Dominos. Gordon był współtwórcą hitu zespołu - "Layla". W tym okresie występował też z Mad Dogs & Englishmen Joe Cockera oraz grał na jednej z płyt Dave'a Masona. Współpracował też z zespołem Traffic, Harrym Nilssonem, Incredible Bongo Band, Frankiem Zappą, Helen Reddy, Johnnym Riversem, Artem Garfunkelem, grupą Steely Dan, Chrisem Hillmanem oraz Alice'em Cooperem.

Redakcja poleca

Jim Gordon skazany za morderstwo matki

Gordon nie wiedział, że choruje na schizofrenię. Słyszał głosy, w tym głos matki, które nakazywały mu się głodzić, nie spać i przestać grać na perkusji. Lekarze błędnie zdiagnozowali muzyka, podejrzewając, że nadużywa alkoholu. W połowie lat 70. zaczęły się jednak problemy z agresją, kiedy podczas trasy z Cockerem gordon uderzył w twarz swoją ówczesną partnerkę.

3 czerwca 1983 roku Gordon zaatakował swoją 73-letnią matkę - Osę Marie Gordon. Zadał ciosy młotkiem, po czym ugodził ją śmiertelnie nożem rzeźnickim. Po aresztowaniu tłumaczył się, że głosy zmusiły go do morderstwa. Dopiero po zatrzymaniu przez policję poprawnie zdiagnozowano go jako osobę cierpiącą na schizofrenię. Kilka miesięcy później usłyszał wyrok: od 16 lat więzienia do dożywocia. 9-krotnie ubiegał się o wcześniejsze zwolenianie z więzienia. Badania wykazywały jednak, że może stanowić zagrożenie dla siebie lub otoczenia i uchylano prośby.

Pomoc w kryzysie psychicznym:

  • Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji - tel. 22 594 91 00 (czynny w każdą środę – czwartek od 17:00 do 19:00)
  • Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym - tel. 116 123 (poniedziałek-piątek od 14:00-22:00, połączenie bezpłatne)
  • Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży - tel. 116 111 (czynny 7 dni w tygodniu, 24 h na dobę)
  • ITAKA – Antydepresyjny telefon zaufania - tel. 22 484 88 01
  • Telefoniczna Pierwsza Pomoc Psychologiczna - tel. 22 425 98 48 (poniedziałek – piątek od 17:00 do 20:00 / sobota od 15:00 do 17:00)
  • Całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli - tel. 800 080 222 (czynne całodobowo)

RadioZET.pl/Deadline