Obserwuj w Google News

Nie żyje Donald Sutherland. Legendarny aktor zmarł po długiej chorobie

2 min. czytania
20.06.2024 19:51

Donald Sutherland nie żyje. Wybitny aktor, gwiazdor takich filmów jak "Parszywa dwunastka", "Złoto dla zuchwałych" i "Igrzyska śmierci" zmarł po chorobie w wieku 88 lat. O śmierci hollywoodzkiej legendy poinformował w sieci syn, Kiefer Sutherland.

Nie żyje Donald Sutherland, aktor zmarł po chorobie w wieku 88 lat
fot. Backgrid/East News

Nie żyje Donald Sutherland. Aktor miał 88 lat  

Przykra wiadomość dla fanów kina - nie żyje Donald Sutherland. Legendarny hollywoodzki aktor, reżyser, laureat honorowego Oscara za całokształt twórczości, odszedł 20 czerwca 2024 r. w Miami po długiej chorobie. Miał 88 lat. W sieci pożegnał go syn, aktor Kiefer Sutherland. 

"Z głębokim żalem informuję, że zmarł mój ojciec, Donald Sutherland. Uważam, że był jednym z najważniejszych aktorów w historii filmu. Nigdy nie zniechęcał się rolą, dobrą, złą czy brzydką. Kochał to, co robił i robił to, co kochał, a nigdy nie można prosić o więcej. Dobrze przeżył życie" - napisał. 

Zmarł Donald Sutherland, niezapomniany Johna Klute ze "Złota dla zuchwałych"

Donald Sutherland urodził się w 17 lipca 1935 r. w Saint John w Nowym Brunszwiku w Kanadzie. Karierę na wielkim ekranie rozpoczął w latach 60. Stworzył ponad 170 ról ekranowych, w tym wiele wybitnych kreacji. Uznanie światowej krytyki przyniosły mu kreacje w "Parszywej Dwunastce" i "Złocie dla zuchwałych". W tym ostatnim stworzył jedną z najważniejszych ról w swojej karierze - detektywa Johna Klute’a. Na szczyt popularności w latach 70. wyniosła go postać Benjamina Hawkeye'a Pierce'a w serialu "MASH".

W późniejszym okresie Sutherland zagrał głównie role w takich klasykach jak: "Casanova" Federico Felliniego, "Orzeł wylądował", "Zwyczajni ludzie" oraz "Igła". Niemal do końca grał regularnie. W 2012 roku wcielił się w prezydenta Snowa w kasowym hicie "Igrzyska śmierci" i w jego kolejnych częściach. 

Sutherland nigdy nie zdobył statuetki Akademii za żadną ze swoich filmowych kreacji. W 2017 został uhonorowany Oscarem za całokształt twórczości aktorskiej. Był laureatem dwóch Złotych Globów ("Obywatel X" i "Na ścieżce wojennej") oraz jednej nagrody Emmy ("Obywatel X"). W 2011 otrzymał swoją gwiazdę w Hollywoodzkiej Alei Sławy.

Donald Sutherland był trzykrotnie żonaty i miał pięcioro dzieci, w tym również znanych aktorów: Kiefera Sutherlanda, Rossifa Sutherlanda i Angusa Sutherlanda. Doczekał się czworga wnucząt. 

Redakcja poleca