Obserwuj w Google News

Barry Newman nie żyje. Gwiazdor filmu "Znikający punkt" miał 92 lata

2 min. czytania
05.06.2023 09:26
Zareaguj Reakcja

Zmarł Barry Newman - amerykański aktor filmowy, telewizyjny i teatralny, który zasłynął rolą Kowalskiego w filmie "Znikający punkt". Miał 92 lata.

Barry Newman
fot. Courtesy Everett Collection/Everett Collection/East News

11 maja 2023 roku odszedł Barry Newman. Był amerykańskim aktorem filmowym, telewizyjnym i teatralnym. Zmarł w wieku 92 lat.

Barry Newman nie żyje

Jak podaje Deadline, o śmierci aktora poinformowali jego przyjaciele za pośrednictwem mediów społecznościowych. Informacja trafiła do mediów prawie z miesięcznym opóźnieniem. Nie podano przyczyny śmierci Newmana. Zmarł w Columbia University Irving Medical Center w Nowym Jorku.

Redakcja poleca

Barry Newman urodził się 7 listopada 1930 roku w Bostonie. Miał białorusko-austriackie korzenie. Jako dziecko ukończył Boston Latin School i w tym okresie przyjaźnił się z późniejszym gwiazdorem serialu "Star Trek" Leonardem Nimoyem. Po skończeniu antropologii na Brandeis University, Newman odbył służbę w armii. Następnie kontynuował studia na Columbia University. W tym czasie jego przyjaciel Lee Strasberg zaprosił go na zajęcia z aktorstwa. Dość szybko porzucił antropologię, by zostać aktorem, studiując ze Strasbergiem.

Newman zaczynał swoją karierę aktorską od teatru. Występował na scenach Nowego Yorku. Przed kamerą zadebiutował w 1960 roku w filmie "Pretty Boy Floyd". Rok później zagrał epizodyczną rolę w swoim pierwszym serialu - "'Way Out".

Barry Newman: najważniejsze osiągnięcia

W swojej karierze Newman występował w takich produkcjach, jak "Naked City", "Get Smart", "Petrocelli", "Miasto w ogniu", "Sprawa Jeffrey'a McDonalda", "Panna Marple: Zwierciadło pęka w odłamków stos", "Prawnicy z Miasta Aniołów", "Napisała: Morderstwo", "Tunel", "JAG - Wojskowe Biuro Śledcze", "Żegnaj kochanku", "Nowojorscy gliniarze", "Requiem dla Browna", "Zabójcze wspomnienia", "Angol", "Wielka heca Bowfingera", "Dobre rady", "40 dni i 40 nocy", "Życie na fali", "Ugotowani", "Detoks", czy "Zaklinacz dusz".

Ostatnim tytułem Newmana był komediodramat "Raise Your Kids on Seltzer" z 2015 roku. Łącznie zagrał w ponad 50 filmach i serialach. Najbardziej znana rola aktora to postać Kowalskiego w kultowej produkcji "Znikający punkt" z 1971 roku.

Pozostawił swoją żonę Angelę Newman.

Redakcja poleca

RadioZET.pl/Deadline