Obserwuj w Google News

„Wiking“ zbiera świetne recenzje. To najlepszy film reżysera „Lighthouse”? [WIDEO]

Michał Kaczoń
3 min. czytania
06.04.2022 10:24

„Wiking” Roberta Eggersa zbiera świetne recenzje. Czy twórca „Czarownicy. Bajki ludowej z Nowej Anglii” i „Lighthouse” zrobił najlepszy film w swojej karierze? Tak sądzą krytycy.

Wiking - kadr z filmu
fot. materiały prasowe UIP

Wiking” (org. „The Northman”) to nowy film Roberta Eggersa, twórcy takich hitów jak „Lightouse” i „Czarownica. Bajka ludowa z Nowej Anglii”. Historia rozgrywa się na przełomie IX i X wieku na Islandii. Głównym bohaterem jest książę Amleth. Młody mężczyzna był świadkiem śmierci swojego ojca z rąk brata. Wydarzenie tak nim wstrząsnęło, że poprzysiągł pomścić mężczyznę i pomóc swojej matce. Rozpoczyna się krwawy konflikt z wrogiem.

Jak informują dziennikarze serwisu NaEkranie.pl, fabuła filmu inspirowana jest sagą „Prince Amleth of Jutland”, na której miał wzorować się William Szekspir, pisząc „Hamleta”.

Redakcja poleca

„Wiking” – zagraniczni krytycy zachwyceni filmem. Co piszą? 

W Londynie odbyła się uroczysta premiera filmu „Wiking”. Po jej zakończeniu w internecie zaczęły pojawiać się pierwsze, niezwykle pozytywne opinie o filmie. W tym od uznanych krytyków, którzy zachwyceni są filmową wizją reżysera. Wielu określa „Wikinga” mianem najlepszego i najbardziej przystępnego filmu Eggersa.

David Ehrlich, krytyk portalu IndieWire, w swoim poście na Twitterze podkreślił, że film Eggersa to „zrobiony za 90 mln film o wikińskiej zemście, który w każdej swojej scenie wygląda jak zrealizowany za 90 mln film o wikińskiej zemście, wyreżyserowany przez Roberta Eggersa”.

Ta opinia jest znamienna z jednego powodu – w ostatnich dniach dało się przeczytać w internecie, że Eggers był śmiertelnie zmęczony montażem filmu. W wywiadach podkreślał, że musiał stale wchodzić w utarczki z przedstawicielami studia Universal, którzy mieli własne pomysły na sposób przedstawienia historii, co znacząco utrudniło jego pracę. Opinia Ehrlicha pokazuje natomiast, że reżyserowi udało się stworzyć film zgodny z własną autorską wizją.

Eric Eisenberg, dziennikarz portalu CinemaBlend, w swojej krótkiej opinii na Twitterze podkreślał, że:

„Wiking jest spektakularny. To zaskakująco najbardziej przystępny film Eggersa, ale niemniej wciągający i autentyczny. To porywająca i wizualnie zachwycająca historia zemsty, która dosłownie ściska widza za gardło. Kilka razy szeptałem pod nosem: „Jasna cholera!”

Jordan Crucciola, niezależna dziennikarka, która współpracowała z Wired i Vulture, dodała:

„Wiking totalnie rządzi, ludzie. Nagie bitwy, wnętrzności wypadające z ciał, przedziwny mistycyzm, który sprawia, że czujemy się jak po narkotykach. Skarsgard to totalne zwierzę, a Claes Bang gra gorącego uzurpatora. Krew. Błoto. Bjork jest upiorna. Ogień i potężne sceny walki. Odjazdowe”.

W innych recenzjach, które można znaleźć w internecie, wielokrotnie powtarzają się zdania o tym, że „Wiking” to absolutne arcydzieło, a sposób w jaki reżyser wykorzystał krwawe sceny do zbudowania historii, zapierają dech w piersiach.

„To rodzaj epickiego przeżycia kinowego, jakie rzadko widujemy na ekranie” – napisała Heather Wixon, dziennikarka portalu Daily Dead News, poświęconego horrorom.

Jeden z recenzentów porównał nawet film Eggersa do nowej wersji "Gladiatora". Germail Lussier, dziennikarz radiowy SiriusFM, napisał na Twitterze:

"Robert Eggers nakręcił swojego "Gladiatora". Satysfakcjonujący, emocjonalny film zemsty, który ciągle mnie zaskakiwał. Zaangażował mnie swoim językiem, mitologią oraz zdjęciami. Mniejszy niż zapowiadały to trailery, ale nadal mocny i poruszający. Finałowa bitwa to prawdziwy ogień".

„Wiking” – nowy fragment

Wraz z pierwszymi opiniami w sieci, pojawił się także nowy fragment filmu. Materiał prezentuje się następująco:

„Wiking” – twórcy i obsada

Reżyserem i współscenarzystą filmu jest Robert Eggers. Scenariusz do filmu powstał we współpracy z Sjónem, autorem skryptu do hitu festiwalu w CannesLAMB”. Na ekranie zobaczymy zaś takich aktorów i aktorki jak: Alexander Skarsgard, Nicole Kidman, Claes Bang, Anya Taylor-Joy, Ethan Hawke, Willem Dafoe czy Ralph Ineson.

„Wiking” – kiedy premiera?

Polska premiera filmu przewidziana jest na 22 kwietnia. W tym samym dniu film zadebiutuje także w USA.

Czytaj także:  Gerard Depardieu skrytykował Putina. Straci rosyjskie obywatelstwo?

RadioZET.pl/NaEkranie.pl/Film.org.pl/Twitter

Najlepsze filmy 2021 roku – wybór redakcji kulturalnej RadioZET.pl [ZDJĘCIA]