Obserwuj w Google News

Joanne Linville nie żyje. Aktorka ze "Star Treka" i "Strefy mroku" miała 93 lata

2 min. czytania
22.06.2021 08:08
Zareaguj Reakcja

Zmarła Joanne Linville - amerykańska aktorka, która zasłynęła rolami w serialu "Star Trek" i filmie "Narodziny gwiazdy". Miała 93 lata. Co było powodem śmierci?

Znicz - materiał poglądowy
fot. Value Stock Images/East News

23 czerwca 2021 roku zmarła Joanne Linville. Miała 93 lata. W ciągu swojej kariery wystąpiła w wielu serialach i filmach telewizyjnych oraz produkcjach kinowych. Chociaż nigdy nie została wielką gwiazdą, jej role są dobrze pamiętane przez fanów.

Joanne Linville nie żyje - gdzie grała aktorka?

Jak podaje Deadline, śmierć aktorki potwierdziła agencja aktorska Creative Artists Agency. Nie podzielono się jednak żadnymi informacjami na temat przyczyny zgonu artystki. Joanne Linville urodziła się 15 stycznia 1928 roku w kalifornijskim mieście Bakersfield. Zanim zaczęła studiować aktorstwo, pracowała jako asystentka stomatologa. Podczas studiów występowała jako tancerka, by zarobić potrzebne pieniądze na swoją edukację.

Jej marzenie w końcu się spełniło i w latach 50. zadebiutowała w słynnej operze mydlanej "The Guiding Light" jako Amy Sinclair - uciekinierka z domu i narkomanka, która niemal oddała własną córkę osobom związanym z nielegalnymi praktykami adopcyjnymi. W kolejnych dekadach grała w wielu popularnych serialach, ale nigdy nie występowała w regularnie pojawiających się rolach. Linville znana jest między innymi z takich produkcji jak "Strefa mroku", "Wabik", "Alfred Hitchcock przedstawia", "Strzały w Dodge City", "Doktor Kildare", "Hawaii Five-O", "Kojak", "Detektyw Columbo", "Bonanza", "Aniołki Charliego", czy "Dynastia".

Redakcja poleca

Najlepiej zapamiętana została jednak z odcinka "Star Trek", w którym wcieliła się w silną dowódczynię Romulan. Spock postanowił ją uwieść, by odwrócić uwagę od potężnego romulańskiego urządzenia maskującego, które wykradł kapitan Kirk. Ta rola sprawiła, że Linville została na zawsze w pamięci fanów serialu.

Wśród filmów kinowych pojawiły się takie produkcje jak "The Goddess", "Skorpion", "Gable and Lombard", "Narodziny gwiazdy" z 1976 roku, "The Seduction" oraz "James Dean - buntownik?". Joanne Linville grała też w wielu filmach telewizyjnych. W jej dorobku możemy znaleźć takie tytuły, jak "House on Greenapple Road", "Secrets", "The Critical List", "The Users", czy "The Right of the People".

Redakcja poleca

Linville była również autorką książki poradnikowo-autobiograficznej pod tytułem "Joanne Linville's Seven Steps to an Acting Craft", która ukazała się w roku 2011. Wykładała też na Stella Adler Academy of Acting & Theatre w Los Angeles. W 1962 roku została żoną aktora i reżysera Marka Rydella. Rozwiedli się w roku 1973. Doczekali się dwójki dzieci - Amy i Christophera. Potomstwo poszło w ślady rodziców. Linville była też prababcią syna pary aktorów Billie Lourd i Austena Rydella.

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do grupy "Filmy i seriale - newsy i dyskusje fanów" na Facebooku
RadioZET.pl/Deadline