Obserwuj w Google News

Ned Beatty nie żyje. Nominowany do Oscara gwiazdor "Supermana" miał 83 lata

2 min. czytania
14.06.2021 07:22
Zareaguj Reakcja

Zmarł Ned Beatty - aktor znany z takich filmów jak "Uwolnienie", "Superman" czy "Toy Story 3". Nominowany do Oscara artysta miał 83 lata. Co było przyczyną śmierci?

 Superman - Ned Beatty - kadr z filmu
fot. Rex Features/East News

13 czerwca 2021 roku odszedł Ned Beatty - amerykański aktor, który wystąpił w ponad 160 produkcjach, między innymi "Uwolnienie", "Superman" czy "Toy Story 3". Miał 83 lata.

Ned Beatty nie żyje - gdzie grał aktor nominowany do Oscara?

Jak podaje Deadline, śmierć Beatty'ego potwierdziła jego menadżerka, Deborah Miller. Według jej słów aktor zmarł w swoim domu w Los Angeles z przyczyn naturalnych. Odszedł nad ranem we śnie, pozostawiając żonę Sandrę Johnson, ich ośmioro dzieci oraz wnuki.

Redakcja poleca

Ned Beatty urodził się 6 lipca 1937 roku w Louisville w stanie Kentucky. Dzięki talentowi wokalnemu dostał stypendium na Transylvania University w Lexington, ale nie ukończył uczelni. Nie przeszkodziło mu to jednak w występach na scenie. W wieku 19 lat zaczął regularnie grać w spektaklach teatralnych. Trwało to przez niemal kolejne 20 lat. Chociaż Beatty jako aktor zadebiutował w bardzo młodym wieku, przed kamerą po raz pierwszy wystąpił dopiero w 1972 roku. Był to nie byle jaki film, bo osławione "Uwolnienie", w którym grał u boku Jona Voighta i Burta Reynoldsa. Wcielił się w jedną z głównych ról - Bobby'ego Trippe'a.

Sukces "Uwolnienia" sprawił, że Beatty zaczął się pojawiać w kolejnych produkcjach, między innymi w dramacie "Sieć" z 1976 roku, za który dostał nominację do Oscara w kategorii Najlepszy aktor drugoplanowy. Dwa lata później pojawił się jako Otis - służalec granego przez Gene'a Hackmana Lexa Luthora w kultowym filmie "Superman" z Christopherem Reeve'em w roli tytułowej. Powrócił do tej postaci w sequelu z 1980 roku.

Redakcja poleca

Na przestrzeni lat Beatty pojawił się w niezliczonej ilości produkcji filmowych i telewizyjnych. Grał w takich tytułach jak "Transamerican Express", "Egzorcysta II: Heretyk", "Rudy", "W słusznej sprawie", "Strzelec", "M*A*S*H", "Hawaii Five-O", "Murder, She Wrote", "Alfred Hitchcock przedstawia", "Roseanne", czy "CSI: Kryminalne zagadki Las Vegas". Udzielał się również jako aktor głosowy, wcielając się w Johna Żółwia w "Rango" oraz Misia Tulisia w "Toy Story 3".

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do grupy "Filmy i seriale - newsy i dyskusje fanów" na Facebooku
RadioZET.pl/Deadline