Obserwuj w Google News

PUE ZUS - co to jest, jak korzystać i kto może się zarejestrować?

Redakcja
2 min. czytania
15.02.2018 15:40

Co to jest profil PUE ZUS, jak korzystać z platformy i kto może się zarejestrować? Sprawdzamy najważniejsze informacje o Platformie Usług Elektronicznych ZUS, czyli jak się zalogować, jak się zarejestrować, co to jest podpis elektroniczny i wiele innych.

PUE ZUS - co to jest, jak korzystać i kto może się zarejestrować?
fot. pixabay.com

Co to jest profil PUE ZUS, jak korzystać i kto może się zarejestrować? Sprawdzamy najważniejsze informacje na temat nowej funkcjonalności, czyli logowanie do PUE ZUS, co to jest podpis elektroniczny, jak się zarejestrować i inne.

Co to jest PUE ZUS i kto może korzystać?

Platforma Usług Elektronicznych ZUS (w skrócie: PUE ZUS) to narzędzie, które ułatwia dostęp do usług świadczonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dzięki platformie internetowej możemy m.in. przejrzeć nasze dane zgromadzone w ZUS, przekazać dokumenty ubezpieczeniowe przez internet, składać wnioski, a także umawiać się na wizyty w jednostce ZUS w indywidualnych sprawach. Kto może korzystać z PUE ZUS? Dostęp może uzyskać każda osoba powyżej 18. roku życia, która założy konto na PUE ZUS i potwierdzi swoją tożsamość.

>>  PUE ZUS: rejestracja, logowanie [CO TO JEST, INSTRUKCJA, 500+]

Profil PUE ZUS: logowanie, rejestracja, podpis elektroniczny

Aby móc korzystać z PUE ZUS, należy się zarejestrować wypełniając formularz elektroniczny na www.zus.pl. Kolejnym krokiem jest potwierdzenie swojej tożsamości. Można to zrobić m.in. osobiście w jednostce ZUS, okazując ważny dokument tożsamości (np. dowód osobisty). Logowanie do PUE ZUS dostępne jest poprzez stronę www.zus.pl/portal/logowanie.npi i można to zrobić na kilka sposobów: poprzez wybrany login i hasło, przez profil zaufany, przez certyfikat kwalifikowany lub przez bankowość elektroniczną.

Aby móc korzystać ze wszystkich funkcjonalności platformy, należy także zadbać o kwalifikowany podpis elektroniczny. Co to jest? Podpis elektroniczny ma skutek prawny równoważny podpisowi własnoręcznemu. Więcej szczegółów na ten temat można znaleźć na stronie  www.elektronicznypodpis.pl.

RadioZET.pl/zus.pl/KP