Obserwuj w Google News

Lekcje zdalne: czy są obowiązkowe? Kto musi odrabiać lekcje zdalne? Gdzie je znaleźć?

Paweł Żurek
2 min. czytania
23.03.2020 17:15

Lekcje zdalne od niedawna zostały wprowadzone dla uczniów, którzy ze względu na epidemię koronawirusa nie mogą chodzić do szkół, przedszkoli czy techników. Sprawdzamy, czy ich odrabianie jest obowiązkowe, a także kto musi w domu zajmować się zaliczać zadania z wybranych przedmiotów.

Lekcje zdalne: czy są obowiązkowe?  Kto musi odrabiać lekcje zdalne? Gdzie je znaleźć?
fot. Karol Makurat/REPORTER

Lekcje zdalne: czy są obowiązkowe?

Lekcje zdalne będą obowiązkowe da wszystkich szkół i przedszkoli wymienionych w rozporządzeniu, opublikowanym w zeszłym tygodniu w Dzienniku Ustaw. Ich listę znajdziecie poniżej.  Lekcje zdalne uczniowie będą odrabiać od 25 marca przynajmniej do 10 kwietnia. Jeśli do tego czasu nie zostaną wznowione zajęcia w szkołach, termin odrabiania lekcji zdalnych zostanie przesunięty.

Lekcje zdalne - plan lekcji i materiały na zajęcia. Gdzie je znaleźć online?

Jak dodał minister edukacji, lekcje zdalne będą traktowane jako realizacja podstawy programowej, którą uczniowie przyswajaliby w szkole, gdyby nie epidemia koronawirusa. Jeśli dana klasa nie ma dziennika elektronicznego, nauczyciele zostali też wezwani, by stworzyć taki dziennik przez maila lub komunikator internetowy.

 Do kiedy w Polsce będzie kwarantanna? Na czym polega? [KORONAWIRUS]

Lekcje zdalne: kto musi odrabiać? Kto będzie miał lekcje zdalne?

Lekcje zdalne muszą odrabiać uczniowie: przedszkoli, szkół wszystkich typów, placówek oświatowo-wychowawczych, placówek kształcenia ustawicznego oraz center kształcenia zawodowego, placówek artystycznych, placówek zapewniających opiekę i wychowanie uczniów w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania, a także kolegia pracowników służb społecznych.

Lekcji zdalnych nie muszą odrabiać uczniowie: przedszkoli i szkół specjalnych zorganizowanych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej, przedszkoli i szkół specjalnych funkcjonujących w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych, szkół specjalnych funkcjonujących w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii oraz szkół w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich oraz szkół przy zakładach karnych i aresztach śledczych.

Rodzice dzieci, które uczęszczają do przedszkoli lub szkół specjalnych funkcjonujących w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych, uczęszczających na zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze, a także rodzice dzieci z niepełnosprawnością intelektualną z niepełnosprawnościami sprzężonymi mają prawo rezygnacji z prowadzonych tam zajęć. Opublikowane w piątek rozporządzenie daje ponadto takim dzieciom możliwość udziału w zajęciach prowadzonych na odległość.

W związku z zamknięciem placówek oświatowych rodzice dzieci do lat 8 mają prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Zdalne lekcje - co to znaczy, jak wyglądają lekcje w domu i do kiedy potrwają zajęcia zdalnie?

Stan zagrożenia epidemicznego w Polsce: co trzeba wiedzieć? 

Lekcje zdalne: gdzie odrabiać? Gdzie są lekcje zdalne?

Lekcje zdalne zostały udostępnione na specjalnym, przygotowanym przez ministerstwo edukacji portalu  ZDALNE LEKCJE - LINK.  Dodatkowo, uczniowie mają możliwość korzystania z darmowych podręczników na stronie epodreczniki.pl.

Koronawirus: INFOLINIA. Gdzie dzwonić? Jaki jest NUMER TELEFONU? Kiedy dzwonić? [GODZINY, KONTAKT]

Koronawirus - SZKOŁA: do kiedy szkoły będą zamknięte i nie będę odbywać się lekcje? [DATA]

 RadioZET.pl/PAP/gov.pl/PZ