Obserwuj w Google News

Koronawirus w Polsce. Co wolno, a co jest zabronione? [ZASADY KWARANTANNY]

Paweł Żurek
4 min. czytania
31.03.2020 15:00

Co wolno, a co jest zabronione w trakcie pandemii koronawirusa? Premier Mateusz Morawiecki ogłosił 24 marca, że do świąt Wielkiej Nocy kwarantanna w Polsce będzie dodatkowo zaostrzona. Sprawdzamy, co zmieni się w związku z decyzją szefa rządu: co wolno, a co jest zabronione w trakcie epidemii?

Koronawirus w Polsce. Co wolno, a co jest zabronione? [ZASADY KWARANTANNY]
fot. LUKASZ SZCZEPANSKI/REPORTER

Koronawirus w Polsce. Co wolno, a co jest zabronione?

Koronawirus w Polsce. W związku z epidemią SARS-CoV-2 w całym kraju rząd zmienił warunki kwarantanny, do której zostały dodane nowe obostrzenia. Obowiązują one od 25 marca do 11 kwietnia 2020 roku.

- Wszystkie modele obserwacji krajów wokół nas pokazują, że umiarkowane ograniczenie kontaktów prowadzi do przesunięcia fali zachorowań. Trzeba ograniczyć je do maksimum, żeby ocalić życia. Wiem, że jest trudno i jesteśmy zmęczeni. Proszę o jeszcze większy wysiłek, by ograniczyć wirusa – zaapelował prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Poniżej sprawdzamy, czego dotyczą nowe obostrzenia, które obowiązują na terenie całej Polski.

Kwarantanna w Polsce: zaostrzenie. Co oznacza, na czym polega i co będzie zamknięte? [LISTA MIEJSC]

Koronawirus w Polsce: CO WOLNO?

Jak poinformował premier Mateusz Morawiecki, nowe obostrzenia dotyczą przemieszczania i gromadzenia się.

Wolno będzie:

- Dojeżdżać do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.

- Udzielać się w wolontariacie. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności

- Załatwiać sprawy niezbędne do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

- Wzrost zachorowań na Covid-19 jest widoczny. To bardzo nas boli i dlatego niezbędne są kolejne kroki ograniczające zakażenia w całej Polsce. Zalecenia ekspertów są takie, że potrzebne są kolejne obostrzenia. Potęgi gospodarcze jak Francja, Wielka Brytania, Niemcy wprowadzają takie ograniczenia, jak my w Polsce, sprowadzają też swoich obywateli do kraju podobnie jak my. Mam nadzieję, że za kilka tygodni w tej dyscyplinie sanitarnej będziemy mogli wrócić do normalnego życia zawodowego - stwierdził Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej.

Do kiedy KWARANTANNA będzie w Polsce? Na czym polega? [KORONAWIRUS]

Koronawirus w Polsce: CO JEST ZABRONIONE? 

W związku z nowymi obostrzeniami, w trakcie kwarantanny zostaną wprowadzone następujące zakazy:

  • zakaz zgromadzeń – chyba że z najbliższymi. Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będziesz mógł się jednak spotykać z najbliższymi.
  • zakaz uczestnictwa we mszy świętej więcej niż 5 osób. Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. WE mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.

Zabronione będzie również:

 Przebywanie w autobusach, tramwajach i pociągach większej niż wyznaczono liczby pasażerów. Środki transportu przewiozą tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących w danej maszynie. - Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób – informują urzędnicy.

Dalej obowiązują wcześniejsze zakazy:

  • ograniczenie działalności galerii handlowych,
  • ograniczenie działalności gastronomicznej i rozrywkowej

Obowiązuje także obligatoryjna, 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.

Kwarantanna: OBOSTRZENIA. Nowe zakazy od 1 kwietnia

Od 1 kwietnia na terenie całego kraju będą obowiązywały nowe obostrzenia dotyczące przemieszczania się, a także działalności sklepów i lokali usługowych. 

  • Osoby poniżej 18 roku życia mogą przebywać w przestrzeni publicznej tylko z osobą dorosłą. Wyłączeni z tego obowiązku będą:  rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia), osoby niesamodzielne.
  • Ograniczenie w dostępie do plaż, bulwarów, placów: "Wprowadzamy ograniczenie dostępu do parków, bulwarów, do skwerów, miejsc rekreacji, plaż, bo widzieliśmy, że nie zachowaliśmy dyscypliny społecznej w takim wymiarze jak powinniśmy. Wprowadzamy zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich - PMM 
  • Zakaz wypożyczenia rowerów miejskich
  • Zamknięte wszystkie punkty kosmetyczne: fryzjerzy, tatuatorzy, gabinety kosmetyczne
  • sklepy i punkty usługowe – max.3 osoby na kasę lub stanowisko do płacenia,

    targowisko – max. 3 klientów na punkt handlowy,

    placówki pocztowe – max. 2 osoby na okienko pocztowe. "Na bazarach, na targowiskach, tam gdzie polscy rolnicy sprzedają swoje płody rolne, również wprowadzamy podobne ograniczenie - 3 osoby do jednego straganu. Dodatkowo wprowadzamy obowiązek noszenia rękawiczek w sklepach" - PMM.

Koronawirus - zaostrzenia obowiązujące od 31 marca 2020

  • Obowiązek nakładania rękawiczek przed wejściem do sklepów
  • W weekendy zostaną zamknięte wszystkie sklepy budowlane, pozostaną otwarte sklepy spożywcze, apteki, drogerie
  • W każdym zakładzie pracy muszą być zapewnione środki kosmetyczne do dezynfekcji 
  • Zamknięcie hoteli i miejsc noclegowych, poza tymi, w których przebywają osoby w kwarantannie 
  • Rozszerzona forma kwarantanny -  rodziny osób, które przechodzą kwarantannę od 31.03 także muszą ją przejść
  • Prywatni przewoźnicy (autobusy) muszą zachowywać identyczne zasady bezpieczeństwa, jak w przypadku przewoźników publicznych
  • Odwołanie zabiegów fizjoterapeutycznych, poza niezbędnymi 
  • Sklepy spożywcze, drogerie czy apteki - od 10 do 12 są otwarte tylko dla osób powyżej 65 roku życia. Chcemy poprzez te regulacje doprowadzić do zmniejszenia stykania się osób starszych z nosicielami koronawirusa

 

 

RadioZET.pl/gov.pl/PZ