Obserwuj w Google News

Jowisz blisko Ziemi - jak i kiedy obserwować planetę z bliska?

Karolina Piotrowska
2 min. czytania
21.06.2019 13:04

Planetę Jowisz blisko Ziemi będziemy mogli obserwować jeszcze w pierwszej połowie czerwca 2019 roku. Kiedy dokładnie Jowisz będzie widoczny na niebie i jak go obserwować? Sprawdzamy najważniejsze informacje.

Jowisz blisko Ziemi - jak i kiedy obserwować planetę z bliska?
fot. George7378 [CC BY-SA 3.0] / Wikimedia Commons

Planeta Jowisz blisko Ziemi - kiedy i jak obserwować planetę z bliska? Jak długo będzie widoczna i o której godzinie rozpocząć obserwacje? Sprawdzamy wszystkie najważniejsze informacje dla fanów astronomii i tych, którzy lubią obserwować wyjątkowe zjawiska na niebie.

Jowisz blisko Ziemi - kiedy będzie widoczny z bliska?

Jowisz osiągnął opozycję, czyli znalazł się w jednej linii z Ziemią i Słońcem. Oznacza to, że będzie na tyle blisko naszej planety, aby można było zobaczyć go wraz z księżycami przez lornetkę.

Jowisz w maksimum jasności jest czwartym najjaśniejszym obiektem na niebie (po Słońcu, Księżycu i Wenus), przy czym jest najjaśniejszym obiektem, który można obserwować przez całą noc. Kolejny raz Jowisz blisko Ziemi będzie widoczny już w poniedziałek, 10 czerwca 2019 roku.

Jednak obserwacje będą możliwe nie tylko tego dnia. Wzajemne położenie Ziemi i Jowisza zmienia się na tyle wolno, że kilka dni przed i kilka dni po tej dacie Jowisz wciąż będzie równie efektowny, a świetne warunki do jego obserwacji potrwają przez cały miesiąc.

Zaćmienie Księżyca - kiedy i jak oglądać zaćmienie księżyca w lipcu 2019 w Polsce?

Planeta Jowisz blisko Ziemi - jak obserwować i gdzie szukać na niebie?

Opozycje Jowisza zdarzają się co 13 miesięcy. W opozycji Jowisz blisko Ziemi widoczny jest przez całą noc, wschodzi razem z zachodem Słońca i świeci ponad horyzontem aż do jego wschodu. O północy Jowisz świeci spokojnym, jasnożółtym światłem. Na lewo od niego bez trudu dostrzec można Polluksa i Kastora - dwie najjaśniejsze gwiazdy w tej konstelacji. Warto jednak wybrać miejsce jak najbardziej zaciemnione lub z małą ilością sztucznego światła, aby uzyskać najlepszą widoczność.

» Różowy Księżyc: kiedy i o której godzinie obserwować to zjawisko?

Do obserwacji Jowisza blisko Ziemi nie jest wymagany żaden specjalistyczny sprzęt. Nieruchomo ustawiona dobra lornetka lub niewielki teleskop pozwolą na obserwacje czerwonawych pasów na powierzchni planety oraz czterech najjaśniejszych księżyców: Io, Europy, Ganimedesa i Kallisto. Prowadząc obserwacje przez kilkanaście dni można pokusić się o wyznaczenie ich okresu obiegu.

RadioZET.pl/news.astronet.pl/KP