Obserwuj w Google News

Błąd kardynalny: co to jest? Kiedy jest błąd kardynalny na maturze z języka polskiego? [2020]

2 min. czytania
08.06.2020 14:28

Błąd kardynalny to jedno z pojęć, które spędza z sen z powiek maturzystów przed egzaminem z języka polskiego. Czy słusznie? Wielu ekspertów zaznacza, że egzaminatorzy przy sprawdzaniu nie doszukują się błędów kardynalnych, bo nie ma żadnych wytycznych, które mogłyby pomóc go zidentyfikować. Sprawdzamy, jak jest naprawdę.

Błąd kardynalny: co to jest? Kiedy jest błąd kardynalny na maturze z języka polskiego? [2020]
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Co to jest błąd kardynalny na maturze?

Błąd kardynalny według krążących wśród uczniów plotek to pomyłka, która dyskwalifikuje daną pracę z języka polskiego. Ma on dotyczyć głównie rozprawek.

W informatorze o egzaminie maturalnym z języka polskiego CKE poinformowało, że błąd kardynalny to "błąd rzeczowy świadczący o nieznajomości tekstu kultury, do którego odwołuje się zdający, oraz kontekstu interpretacyjnego przywołanego przez zdającego".

- Poprawność rzeczową ocenia się na podstawie liczby błędów rzeczowych. Pomyłki (np. w nazwach własnych lub datach) niewpływające na uzasadnienie stanowiska wobec problemu uważa się za usterki, a nie błędy rzeczowe – czytamy w komunikacje Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Matura 2020 - POLSKI: odpowiedzi, arkusz CKE, rozwiązania zadań [POLSKI PODSTAWOWY 8.06.2020]

Błąd kardynalny: kiedy jest?

W sieci można znaleźć informacje, wg. których w regulaminie dla egzaminatorów błąd kardynalny jest określany jako dyskwalifikujący. Zdający maturę po takiej pomyłce otrzymują za pracę zero punktów.

Jednak według samych egzaminatorów, wytyczne dot. błędu kardynalnego nie zostały na tyle doprecyzowane, by móc stwierdzić, kiedy został on popełniony.

Na blogu Dariusz Chętkowskiego, polonisty, publicysty i pisarza, czytamy:

- Nie ma jasnych wytycznych, który błąd uznajemy za kardynalny. Teoretycznie każdy poważny błąd może być powodem dyskwalifikacji pracy. Jednak praktyka egzaminacyjna tego nie potwierdza. Uczniowie mogą pomylić autora (np. Różyckiego z Różewiczem), epokę (np. odrodzenie z oświeceniem), bohatera (np. Ewę Horeszkównę z Zosią), gatunek (np. powieść z dramatem), czas akcji (np. o 100 lat), ważne wydarzenie historyczne (np. powstanie listopadowe ze styczniowym), miejsce akcji (np. Warszawę z Wilnem), szczegóły biografii autora (np. napisać, że Mickiewicz urodził się w XIX wieku, ukończył Uniwersytet Jagielloński, zmarł bezdzietnie w Paryżu itp.), błędnie zinterpretować sens dzieła (np. III cz. „Dziadów” to wezwanie do powstania listopadowego) itd. Mimo tak poważnych błędów nigdy nie spotkałem się z decyzją egzaminatora, że są one kardynalne i dyskwalifikują pracę. Teoretycznie jest to możliwe, ale w praktyce nie – zdradził autor chetkowski.blog.polityka.pl.

Matura 2020: data, terminy. Kiedy będą egzaminy maturalne CKE? [HARMONOGRAM]

Błąd kardynalny na maturze z j. polskiego 2020.

Błąd kardynalny, według Dariusza Chętkowskiego, stał się „swego rodzaju UFO, o którym wszyscy słyszeli, niektórzy podobno widzieli, ale wiarygodnych świadectw istnienia brak".

- Można błędami kardynalnymi straszyć uczniów, aby uczyli się do matury, ale żaden egzaminator nie odważy się dyskwalifikować z tego powodu pracy maturalnej - czytamy na stronie egzaminatora. 

Lista lektur w liceum- jakie obowiązują? [SPIS LEKTUR DO MATURY]

RadioZET.pl/belfer.blog.polityka.pl/