Obserwuj w Google News

Zorza polarna w Polsce 2019: Jak sprawdzić, gdzie będzie widać ją najlepiej?

Redakcja
2 min. czytania
27.02.2019 19:12

Już dziś w nocy w Polsce widoczna będzie zorza polarna. Niestety, nie wszyscy będą mogli cieszyć się jej widokiem. Jak sprawdzić, gdzie najlepiej oglądać zorzę polarną w Polsce i gdzie stopień zachmurzenia będzie najmniejszy? Podajemy kilka przydatnych sposobów. Zjawisko będzie można podziwiać w nocy ze środy (27.02.2019) na czwartek (28.02.2019) w godzinach od 22:00 do 1:00. Tak świętujemy Międzynarodowy Dzień Niedźwiedzia Polarnego!

Zorza polarna w Polsce 2019: Jak sprawdzić, gdzie będzie widać ją najlepiej?
fot. Pixabay

Alert Zorzowy dla Polski 2019

Zorza polarna, czyli niezwykłe zjawisko świetlne, obserwowane w górnej warstwie atmosfery w pobliżu biegunów magnetycznych planety fascynuje fanów astronomii swoim pięknem. W tym roku będziemy mieć okazję podziwiać ją również w północnych i centralnych rejonach naszego kraju, co oznacza, że będzie widoczna np. nad Trójmiastem.

Zjawisko ma być najlepiej widoczne w godzinach 22:00 - 1:00, przy sprzyjających warunkach pogodowych. Jak sprawdzić, gdzie jaki stopień zachmurzenia będzie dziś występować? Przydatnym narzędziem jest specjalna strona, pokazująca aktualne zachmurzenie nad Europą:

Zorza polarna w Polsce 2019 - kiedy w LUTYM, o której godzinie i gdzie oglądać?

 

Międzynarodowy Dzień Niedźwiedzia Polarnego 2019

Choć zawsze polecana jest wycieczka w miejsca o jak najmniejszym zachmurzeniu oraz zanieczyszczeniach świetlnych (znacząco utrudniają wszelkie astronomiczne obserwacje!), aby dokładnie zaplanować jej cel nawet w ostatniej chwili, warto sprawdzać aktualną prognozę z 30-minutowym wyprzedzeniem. To powinno ułatwić sprawę! Znajdziecie ją na stronie:

Dzisiejsza zorza polarna zbiega się w czasie z Międzynarodowym Dniem Niedźwiedzia Polarnego, który jest inicjatywą organizacji Polar Bear International. Gatunek ten jest zaliczany do zagrożonych wyginięciem, a specjalne święto ma przypomnieć nam o tym, jak zmniejszając emisję dwutlenku węgla do atmosfery możemy pomóc chronić te zwierzęta, a także zapobiegać dalszemu rozwojowi zmian klimatu. Warto o tym pamiętać, polując na najlepsze ujęcia zorzy. Udanych obserwacji!

RadioZET.pl/źródło:TowarzystwoKrajoznawczeKrajobraz;PlanetariumKopernika/AG

Gatunki zwierząt, które wyginęły w 2018 roku. Jest ich coraz więcej