0
topscrollRun:
Obserwuj w Google News

Ustawa 2.0 - co to jest, o co chodzi i czego dotyczy? [ZMIANY]

Redakcja
3 min. czytania
05.07.2018 12:32

Ustawa 2.0, inaczej Konstytucja dla Nauki została przyjęta z poprawkami przez Sejm we wtorek, 3 lipca. Zmiany na polskich uczelniach wejdą jeszcze w tym roku. O co chodzi, co to jest i czego dotyczy Ustawa 2.0.? Wyjaśniamy i sprawdzamy najważniejsze informacje o nowym projekcie.

Ustawa 2.0 - co to jest, o co chodzi i czego dotyczy? [ZMIANY]
fot. AWR Wprost/EASTNEWS

Ustawa 2.0 - co to jest, o co chodzi i czego dotyczy? Sprawdzamy i odpowiadamy na jedne z najczęściej zadawanych pytań. W tym artykule znajdziecie wszystkie najistotniejsze informacje na temat Konstytucji dla Nauki.

» Acta 2.0 - co to jest i jakie zagrożenie się z tym wiąże? «

Ustawa 2.0 - co to jest i o co chodzi?

Ustawa 2.0 to temat, który w ciągu ostatnich kilku dni był poruszany prawie wszędzie. O Konstytucji dla Nauki szczególnie zrobiło się głośno we wtorek, 3 lipca. To właśnie w ten dzień przed północą Sejm przyjął z poprawkami ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Ustawa 2.0) oraz przepisy je wprowadzające. Za przyjęciem ustawy z poprawkami głosowało 233 posłów. Z kolei przeciw było 195, a 1 osoba wstrzymała się od głosu. Natomiast za przyjęciem przepisów wprowadzających Konstytucję dla Nauki głosowało 235 posłów, 195 było przeciw, a 2 wstrzymały się od głosu.

Z uwagi na przyjęcie Konstytucji dla Nauki przez Sejm, wiele osób zaczęło zastanawiać się, co to jest Ustawa 2.0 i o co w niej chodzi. "Konstytucja dla Nauki to reforma inna niż wszystkie. Impuls do jej przeprowadzenia wyszedł z samego środowiska akademickiego. W prace nad ustawą włączyła się wielotysięczna społeczność, która poczuwa się do odpowiedzialności za przyszłość polskich uczelni i nauki." - czytamy słowa Jarosława Gowina na konstytucjadlanauki.gov.pl. Konstytucja dla Biznesu wprowadza liczne zmiany, które będą dotyczyć doktorantów i młodych naukowców, studentów oraz kadry akademickiej i pracowników.

nauk
fot.

Przypominamy, że Ustawa 2.0 od początku wzbudzała wiele kontrowersji, a w Polsce w tej sprawie organizowane były liczne demonstracje. Protestujący uważają, że założenia projektu dotyczące finansowania szkolnictwa wyższego grożą skupieniem funduszy w największych ośrodkach naukowych w Polsce, na czym tym samym straciłyby mniejsze oddziały. Dodatkowo są zdania, że Konstytucja dla Nauki ograniczy samorządność uczelni, zwiększając władze rektorów kosztem wspólnot akademickich. Obawiają się, że po wejściu Ustawy 2.0 w życie, uczelnie w Polsce będą mniej demokratyczne niż są obecnie.

»  E-dowód - kiedy wydawanie, co daje i jak z niego korzystać? [INFORMACJE] «

Konstytucja dla Nauki: ZMIANY - czego dotyczy Ustawa 2.0?

Wejście Ustawy 2.0 w życie wprowadzi liczne zmiany. Pojawi się nowy model kształcenia doktorantów, tzw. szkoły doktorskie. Dodatkowo we wspomnianych szkołach każdy doktorat będzie miał zapewnione stypendium naukowe. Zlikwidowane zostaną niestacjonarne studia doktoranckie. Zwiększy się także jakość kształcenia doktorskiego i wprowadzone zostaną zarówno urlopy macierzyńskie, jak i tacierzyńskie dla doktorantów.

Z kolei dla studentów zostaną wprowadzone następuję zmiany: nowe rozwiązania w zakresie dodatkowej ochrony praw studenta, umożliwienie rekrutacji na studia w ramach obszarów i wybór docelowego kierunku studiów po I roku studiów, wprowadzenie stabilnego systemu stypendialnego, rozwój studiów dualnych i kształcenia praktycznego, zachowanie zasady bezpłatności studiów.

Zmiany nie ominą też kadry akademickiej i pracowników. Ma powstać nowy model skutecznego zarządzania uczelnią oraz nowa ścieżka kariery dydaktycznej. Dodatkowo ma zostać zapewniona gwarancja praw pracowniczych. Wprowadzona zostanie także promocja międzyobszarowości badań naukowych. Utrzymana będzie również tradycja wolności akademickiej - wspólnota uczelni wybiera władze szkoły wyższej.

Konstytucja dla Nauki, Ustawa 2.0 wejdzie w życie 1 października 2018 roku.

RadioZET.pl/JW