Obserwuj w Google News

Studniówka - zwyczaje i przesądy studniówkowe. Co przynosi szczęście?

Redakcja
2 min. czytania
07.01.2019 15:23

Zwyczaje studniówkowe i przesądy co roku na kilkanaście dni przed balem poszukiwane są przez wielu maturzystów. Czerwona bielizna, nieścinanie włosów czy oczko w rajstopach to tylko niektóre z nich. Co przynosi szczęście, a przez co możemy mieć pecha na majowej maturze? Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze zwyczaje i przesądy studniówkowe w Polsce.

Studniówka - zwyczaje i przesądy studniówkowe. Co przynosi szczęście?
fot. TOMEK ZIELINSKI/East News

Studniówka 2019 - przesądy i zwyczaje studniówkowe. Co przynosi szczęście, a co pecha? Sprawdzamy najpopularniejsze zwyczaje studniówkowe i przesądy w Polsce.

Studniówka - zwyczaje i przesądy studniówkowe

Ze zwyczajami studniówkowymi co roku zapoznają się maturzyści, którzy już w mają podejdą do egzaminu dojrzałości, czyli matury 2019. Niektórzy wierzą w przesądy studniówkowe, pozostali nie, a jeszcze inni choć nie wierzą, to na wszelki wypadek, i tak się do nich dostosowują.

» Deklaracja maturalna 2019 - do kiedy termin wprowadzania zmian i dla absolwentów? «

Do najpopularniejszych zwyczajów studniówkowych i przesądów, o czym wiele osób z pewnością słyszało, jest nieobcinanie włosów po studniówce aż do matury. Mówi się, że każdy obcięty kosmyk to pozbycie się części zdobytej wiedzy. Panowie powinni przyjść na studniówkę w nowym garniturze, który - naładowany pozytywną imprezową energią - zapewni powodzenie w maju. Z kolei panie powinny założyć mocne rajstopy. Według przesądu studniówkowego "oczko" w rajstopach, które pojawi się podczas balu, to pech na egzaminie.

Przesądy i zwyczaje studniówkowe - co przynosi szczęście, a co pecha?

Do innych przesądów i zwyczajów studniówkowych należy założenie czerwonej bielizny. Dotyczy to zarówno męskiej, jak i żeńskiej części uczniów. Nie każdy wie, że samo założenie czerwonej bielizny na bal to tylko pierwsza część przesądu. Tę samą bieliznę należy założyć jeszcze na maturę.

Podobno, aby zapewnić sobie pomyślność na egzaminie, trzeba pastować buty tylko w jedną stronę. Innym popularnym przesądem studniówkowym jest także zawiązanie na ręku czerwonej nitki przez życzliwą osobę. Jeśli nie przerwie się ona podczas balu, sukces na maturze jest podobno gwarantowany.

» Studniówka 2019 - kiedy są bale studniówkowe 2018/2019? [TERMIN, DATA] «

Naturalnie zwyczajem studniówkowym w 2019, jak i w poprzednich latach, jest także podwiązka - koniecznie musi być czerwona i założona na lewą nogę. W przeciwnym wypadku może wcale nam nie przynieść szczęścia. Ostatnim, ale nie mniej ważnym przesądem, jest pożyczenie jakiegoś elementu garderoby. W tym wypadku bardzo ważne jest to, od kogo pożyczamy - najlepiej, żeby była to mądra osoba.

RadioZET.pl/JW