Obserwuj w Google News

Stopień alarmowy Alfa w Polsce - co to jest, gdzie wprowadzony, do kiedy?

Redakcja
2 min. czytania
26.11.2018 09:41

Co oznacza pierwszy stopień alarmowy Alfa? Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające pierwszy stopień zagrożenia terrorystycznego w wybranych częściach Polski. Co to jest, od kiedy, do kiedy będzie obowiązywał i na jakim terenie? Szczegółowe informacje przedstawiamy poniżej.

Stopień alarmowy Alfa w Polsce - co to jest, gdzie wprowadzony, do kiedy?
fot. Albin Marciniak/East News

Stopień alarmowy Alfa w Polsce - co to jest? Co oznacza wprowadzenie pierwszego stopnia alarmowego Alfa przez Mateusza Morawieckiego? Gdzie został wprowadzony? Sprawdzamy najważniejsze informacje.

Stopień alarmowy Alfa w Polsce - co to jest, co oznacza?

Co oznacza pierwszy stopień alarmowy Alfa? Informacji na ten temat, w związku z podpisaniem zarządzenia wprowadzającego pierwszy stopień zagrożenia terrorystycznego przez Mateusza Morawieckiego, szuka wiele osób. 

Stopień ALFA jest najniższym z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Jest on przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności. Pierwszy stopień Alfa wprowadzony został w związku z 24. Sesją Konferencji Stron Ramowej Konwencji ONZ w sprawie zmian klimatu (COP 24).

Pierwszy stopień alarmowy Alfa - gdzie wprowadzony i od kiedy, do kiedy trwa?

Pierwszy stopień alarmowy Alfa w Polsce wprowadzony został na terenie Krakowa oraz całego województwa śląskiego. Obowiązywać będzie przez cały okres trwania szczytu klimatycznego ONZ - od 26 listopada od godziny 00:00 do 15 grudnia do 23:59.

Podczas obowiązywania stopnia alarmowego Alfa mieszkańcy województwa śląskiego i Krakowa powinni zwrócić szczególną uwagę na wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, na przykład: nietypowo zachowujące się osoby, pakunki, torby lub plecaki pozostawione bez opieki w miejscach publicznych, samochody (szczególnie transportowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń.

Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane Policji za pośrednictwem numerów telefonu 112 oraz 997.

RadioZET.pl/mswia.gov.pl/JW