Zamknij

Roraty 2020 - co to, kiedy się odbywają i o której godzinie msza? [INFORMACJE]

23.12.2020 13:00
Roraty 2020 - co to, kiedy się odbywają i o której godzinie msza? [INFORMACJE]
fot. Tomasz Kawka/East News

Kiedy Roraty 2020, o której godzinie msza i czym są to informacje, których poszukuje coraz więcej osób. Roraty rozpoczynają się w grudniu, wraz z początkiem Adwentu. Co warto wiedzieć na ten temat? Szczegółowe informacje o Roratach 2020, można znaleźć poniżej.

Roraty 2020 - co to jest? Kiedy się rozpoczynają? Ile trwają i do kiedy? O której godzinie msza? Co warto wiedzieć na ten temat? Odpowiadamy na często zadawane pytania, przedstawiamy wszystkie szczegółowe informacje oraz sprawdzamy, co to roraty i kiedy się odbywają w 2020 roku.

Roraty - co to jest?

Roraty, inaczej msza roratnia, to pierwsza msza, która odprawiana jest o wschodzie słońca w okresie Adwentu ku czci Najświętszej Maryi Panny. Współcześnie coraz częściej w niektórych parafiach msza ta odprawiana jest także wieczorem. Nazwa Rorat pochodzi od łacińskich słów "rorate cæli desuper", co w tłumaczeniu oznacza - "spuście rosę niebiosa".

Charakterystycznym elementem Rorat jest biała świeca z niebieską wstążką, która postawiona w pobliżu ołtarza, ma symbolizować Maryję. Również wierni zabierają do kościoła zapalone świece i lampiony, które rozświetlają mrok świątyni. Dopiero podczas śpiewu "Chwała na wysokości Bogu" zapalane są wszystkie światła w kościele.

Co ciekawe, współcześnie msza roratnia odprawiana jest jedynie w czasie trwania Adwentu. Dawniej jednak msza odbywała się codziennie, również poza Adwentem.

Roraty 2020 - PIOSENKA: tekst "Kiedyś wino i chleb" [PIOSENKA RORATNIA]

Roraty 2020 - kiedy się odbywają i o której godzinie msza?

Kiedy Roraty 2020? Informacji na ten temat, wraz z końcem listopada, poszukuje wiele osób. Roraty, jak już wspominaliśmy powyżej, rozpoczynają się w czwartą niedzielę przed Bożym Narodzeniem, wraz z Adwentem. W 2020 Roraty rozpoczną się 29 listopada, a skończą wraz z Wigilią, 24 grudnia.

Adwent 2020: od kiedy do kiedy trwa? Kiedy się zaczyna? [POST, RORATY, KALENDARZ]

Godzina Rorat nie jest jednakowa we wszystkich parafiach. Tradycyjnie msza powinna być odprawiana wraz ze wschodem słońca, czyli około godziny 6:00, co w wielu parafiach jest praktykowane. Czasem dodatkowo, oprócz mszy porannej, Roraty odbywają się też wieczorem - najczęściej w okolicach 18:00. Msza roratnia trwa około 40 minut.

RadioZET.pl