Obserwuj w Google News

Prima Aprilis 2021 - co to znaczy i kiedy obchodzimy to święto w Polsce? [DATA]

2 min. czytania
31.03.2021 14:53

Prima Aprilis to jedno z bardziej lubianych świąt przez Polaków. Zwyczajem w ten dzień jest robienie żartów ze znajomych, celowe wprowadzanie w błąd i nabieranie rodziny i przyjaciół. Żarty często można także spotkać w mediach, które tego dnia podają zabawne informacje. Szczegółowe informacje o tym, kiedy jest Prima Aprilis 2021, co to znaczy oraz jaka jest historia święta żartów i kawałów, zamieszczamy poniżej.

Prima Aprilis 2021 - co to znaczy i kiedy obchodzimy to święto w Polsce? [DATA]
fot. SHUTTERSTOCK

Prima Aprilis 2021 - DATA: kiedy jest święto żartów i kawałów? Co to znaczy Prima Aprilis? Jak się obchodzi ten dzień? Jaka jest jego historia? Odpowiadamy na pojawiające się pytania, przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy, co oznacza Prima Aprilis i kiedy jest.

Prima Aprilis - co to znaczy i kiedy jest w 2021 roku? [DATA]

Kiedy jest Prima Aprilis 2021? Data święta żartów i kawałów jest stała i zawsze wypada w tym samym terminie. Mimo to co roku wiele osób szuka w sieci informacji na temat tego, kiedy przypada to nieoficjalne święto. W tym roku, jak i w poprzednich latach, Prima Aprillis wypadnie 1 kwietnia. Tym razem będzie to czwartek.

Wiele osób już na kilka dni przed świętem żartów szuka także informacji na temat tego, co to znaczy Prima Aprilis. Z łaciny prima (dies) Aprilis dosłownie oznacza "pierwszy (dzień) kwietnia". 

Żarty na Prima Aprilis - najlepsze żarty na 1 kwietnia [POMYSŁY]

Prima Aprilis - zwyczaje, obchody i historia święta żartów i kawałów

Tradycją w Prima Aprilis jest robienie żartów i kawałów bliskim osobom oraz celowe wprowadzanie ich w błąd. Tego dnia w wielu mediach pojawiają się także różne żartobliwe informacje. Nie wszyscy jednak wiedzą, że Prima Aprilis zaczął być populary już w późnym średniowieczu. Choć pochodzenie tego zwyczaju nie jest do końca wyjaśnione, to prawdopodobnie nawiązuje on do dawnych starorzymskich praktyk. 

W Polsce z robieniem psikusów przez dzieci w wieku szkolnym związany był w niektórych regionach również 12 marca - dzień św. Grzegorza, patrona uczących się. Obyczaj ten nosił nazwę "gregorianek" lub "gegołów".

Wielkanoc 2021: DATA, TERMIN. Kiedy będą święta wielkanocne i Wielki Post?

 

RadioZET.pl