0
topscrollRun:
Obserwuj w Google News

Noc Kupały 2019 - kiedy wypada noc świętojańska 2019 i jak obchodzi się Wianki?

Karolina Piotrowska
2 min. czytania
21.06.2019 12:34

Noc świętojańska, inaczej Sobótka czy też popularne Wianki lub wigilia świętego Jana Chrzciciela - te wszystkie święta obchodzimy w podobnym czasie w roku. Sprawdzamy, kiedy dokładnie wypada Noc Kupały w 2019 roku oraz jakie tradycje są związane z tym dniem.

Noc Kupały 2019 - kiedy wypada noc świętojańska 2019 i jak obchodzi się Wianki?
fot. Bartosz Krupa/East News

Wianki, noc świętojańska, Noc Kupały - kiedy wypada w 2019 roku i jak obchodzimy święto? Sprawdzamy datę nocy świętojańskiej oraz czym różni się wigilia świętego Jana od Nocy Kupały i jakie tradycje wiążą się z obchodami tych świąt.

Długi weekend czerwcowy: kiedy wypada długi weekend w czerwcu 2019? Ile trwa?

Noc świętojańska, Sobótka, Noc Kupały 2019 - kiedy wypada?

Data Nocy Kupały, czyli nocy świętojańskiej powiązana jest z obchodami słowiańskiego święta związanego z przesileniem letnim. Inaczej nazywane jest także Noc Kupały, a obchodzono je w czasie najkrótszej nocy w roku, co przypada zazwyczaj 21 lub 22 czerwca.

Noc świętojańska wiąże się jednak również z innym świętem, które obchodzone jest w nocy z 23 na 24 czerwca w wigilię świętego Jana Chrzciciela. Ustanowienie takiego święta było próbą zasymilowania przez chrześcijaństwo pogańskich obrzędów związanych z letnim przesileniem słońca. 

Najdłuższy dzień w 2019 roku - kiedy wypada w Polsce i ile godzin trwa? [DATA]

Wianki 2019 - jak obchodzimy Noc Kupały i noc świętojańską?

Wiążące się z Nocą Kupały zwyczaje i obrzędy słowiańskie miały zapewnić świętującym zdrowie i urodzaj. W trakcie nocy świętojańskiej, czyli najkrótszej nocy w roku rozpalano ogniska, w których gospodynie paliły zioła, m.in. szałwię, a w trakcie radosnych zabaw wokół ogniska odbywały się różnego rodzaju wróżby i tańce. Skakanie przez ognisko miało chronić przed złymi urokami i chorobami.

Ważną tradycją było puszczanie przez dziewczęta w nurty rzek wianków z zapalonymi świecami. Jeśli wianek został wyłowiony przez kawalera, oznaczało to jej szybkie zamążpójście. Jeśli płynął, dziewczyna nieprędko miała wyjść za mąż. Jeśli zaś płonął, utonął lub zaplątał się w sitowiu, wróżyło to staropanieństwo.

Przesilenie letnie 2019 - KIEDY wypada najdłuższy dzień w roku 2019? [DATA]

W przypadającą na 23 - 24 czerwca wigilię św. Jana, przeprowadzano obrzęd święcenia wody. W liturgii kościelnej występowały także sekwencje i hymny świętojańskie, które przywędrowały do Polski z Zachodu. W kościołach chrześcijańskich noc świętojańska jest to przede wszystkim okres święcenia ziół leczniczych - święcone są m.in. dziurawiec, macierzanka oraz kwiaty ogrodowe.

Do naszych czasów przetrwał zwyczaj tzw. "Wianków". W sobotę, 22 czerwca w Warszawie, a także w innych miastach w Polsce z tej okazji odbędą się pikniki rodzinne i imprezy inspirowane słowiańską tradycją uroczystego świętowania Nocy Kupały.

RadioZET.pl/KP