Obserwuj w Google News

Lustrzany dom w szwajcarskich górach. "Architektura musi współgrać z krajobrazem"

Redakcja
2 min. czytania
05.02.2019 19:17

Doug Aitken uważa się nie tylko za architekta, ale również artystę. "Architektura musi współgrać z naturalnym krajobrazem. Dopiero wtedy nabiera nowego znaczenia" - podkreśla przy okazji odsłonięcia swojego nowego dzieła. Lustrzany dom, który pojawił się w szwajcarskich górach nigdy nie wygląda tak samo! 

Lustrzany dom w szwajcarskich górach. "Architektura musi współgrać z krajobrazem"
fot. Doug Aitken mat .prasowe/ 'Mirror'

Doug Aitken: Lustrzany dom

Kiedy miękka linia horyzontu górskiego pasma w Gstaad odbija się w lustrzanych ścianach domu projektu architekta i artysty, Douga Aitkena, może wydawać się, że budynek znika. Delikatna iluzja optyczna to tylko jedno z narzędzi ekspresji, po jakie tym razem sięgnął Aitken, dobrze znany fanom współczesnej architektury. 

Doug Aitken mat. prasowe
fot. Doug Aitken mat. prasowe

Z zewnątrz budynek przypomina swoją bryłą typowe szwajcarskie domki - wewnątrz także znajdziemy takie tradycyjne materiały, jak np. drewno, równoważące awangardowe, lustrzane powierzchnie.

Doug Aitken mat. prasowe
fot. Doug Aitken mat. prasowe
W Wietnamie otwarto niezwykły Złoty Most. Unoszą go dwie gigantyczne kamienne dłonie! [WIDEO]

 

g5
fot.
Sztuka zamknięta w kadrze. Sprawdźcie, czy rozpoznajecie, które filmowe sceny zostały zainspirowane arcydziełami światowego malarstwa [WIDEO]

Dom zmienia się wraz z porami roku

"Architektura musi współgrać z naturalnym krajobrazem. Dopiero wtedy nabiera nowego znaczenia. Instalacja 'Mirror' pozostanie na swoim miejscu przez dwa lata, odbijając i przenikając się z górskimi sylwetkami podczas zmieniających się pór roku" - poetycznie opisuje efekty swojej pracy artysta. 

Doug Aitken mat. prasowe
fot. Doug Aitken mat. prasowe

Rzeczywiście, dom nigdy nie wygląda tak samo. Wszystko zależy od aktualnej pogody, dlatego autor niezwykłego projektu zachęca, aby odwiedzić go co najmniej kilka razy. "Jeśli zaczniemy myśleć o architekturze tak samo, jak np. malarstwie, zrozumiemy, jak może wpływać na nią natura. Teraz, kiedy mamy zimę, dom jest pokryty śniegiem, co czyni go absolutnie minimalistycznym w wyrazie, przywodzi na myśl pustkę, pozbawioną wszelkich definicji i kolorów. Kiedy jednak nadejdzie wiosna i zazieleni się pastwisko, dom także wypełni się nową energią. Potem przyjdzie jesień i tak dalej...Sztuka zmienia się tak samo, jak nasze życie" - opowiadał Aitken.

 

"Sztuka zmienia się tak samo, jak nasze życie"

To nie pierwszy raz, kiedy Aitken sięgnął po lustrzane powierzchnie jako narzędzie przekazu w swojej sztuce. Lustrzany dom pojawił się również na pustyni w Kalifornii, gdzie jednak kompletnie odmienny krajobraz nadawał mu zupełnie innego znaczenia. Architekt wierzy, że dla współczesnej sztuki i architektury kontekst miejsca jest bowiem równie istotny, co same wykorzystane materiały. 

g2
fot.

Na nas lustrzany dom zrobił ogromne wrażenie!

g1
fot.

RadioZET.pl/źródło:Dezeen/AG