Obserwuj w Google News

Hubert Wagner - kim był zmarły siatkarz? [memoriał, żona, cytaty, kat]

Redakcja
2 min. czytania
24.08.2018 12:23

Hubert Wagner był polskim siatkarzem oraz trenerem siatkarskim. Sportowiec zmarł 13 marca 2002 roku w wieku 61 lat w wypadku samochodowym. Organizowany co roku, począwszy od 2003, Memoriał Wagnera ma na celu m.in. uhonorowanie wybitnego zawodnika. Co warto wiedzieć o siatkarzu? Przedstawiamy życiorys i najważniejsze osiągnięcia sportowca.

Hubert Wagner - kim był zmarły siatkarz? [memoriał, żona, cytaty, kat]
fot. Tomek Ozdoba/EASTNEWS

Kim był Hubert Wagner? Memoriał, żona, cytaty, kat oraz inne informacje na temat polskiego siatkarza i trenera można znaleźć poniżej. Przedstawiamy życiorys i najważniejsze osiągnięcia sportowca.

Hubert Wagner - przyczyny śmierci sportowca

Hubert Wagner zmarł 13 marca 2002 roku w wypadku samochodowym w Warszawie. Przed południem stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w inne samochody. Przyczyną śmierci Huberta Wagnera był zawał serca. Sportowiec miał 61 lat.

W 2010 roku został przyjęty do amerykańskiej galerii siatkarskich sław.

Kim był Hubert Wagner? Osiągnięcia polskiego siatkarza i trenera

Hubert Wagner ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Warszawie. Jako siatkarz grał w takich klubach sportowych jak AZS Poznań, AZS-AWF Warszawa oraz Skra Warszawa. Z AZS-AWF Warszawa zdobył cztery tytuły mistrza Polski, jedno wicemistrzostwo i jeden brązowy medal. W siatkarskiej reprezentacji Polski występował w latach 1963-1971. Przez długi czas był także kapitanem drużyny. W 1967 zdobył trzecie miejsce na Mistrzostwach Europy, a w 1968 na igrzyskach olimpijskich w Meksyku zespół, którego był członkiem, zajął wysokie, 5. miejsce. 

Hubert Wagner jako trener siatkarski był bardzo surowy i miał duże wymagania. To własnie przez te cechy zyskał przydomek - kat. Hubert Wagner był także konsekwentny. Prowadzone przez niego drużyny wielokrotnie stawały na podium. Męski zespół zdobył m.in. mistrzostwo świata w Meksyku w 1974 i złoty medal olimpijski w Montrealu w 1976. W latach 1978-1979 prowadził, także z sukcesami, kobiecą reprezentację Polski. Był również trenerem reprezentacji Tunezji. Dodatkowo pełnił funkcję sekretarza generalnego Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Był także komentatorem telewizyjnym.

Hubert Wagner - memoriał, żona, cytaty, kat

Sportowiec urodził się 4 marca 1941 roku w Poznaniu. Żoną Huberta Wagnera od 1963 do 1978 roku była Danuta Kordaczuk, polska siatkarka i brązowa medalistka olimpijska. Para doczekała się syna - Grzegorza Wagnera, który także został siatkarzem. Razem z Krzysztofem Mecnerem napisał biografię Huberta Wagnera, pt. "KAT".

W celu uhonorowania wybitnego zawodnika co roku, poczynając od 2003 roku, organizowany jest Memoriał Wagnera. Ma on także pomóc reprezentacji Polski mężczyzn w piłce siatkowej w przygotowaniu się do sezonu.

» Memoriał Wagnera 2018: terminarz transmisji. Gdzie i kiedy oglądać mecze? «

Cytaty Huberta Wagnera można znaleźć poniżej.

  • Do mojej drużyny przyjmę tylko tych, którzy w 100% zrobią to, co ja powiem, wtedy będę wiedział, że mi ufają.
  • Interesuje mnie tylko i wyłącznie złoto.
  • Jeszcze się nie zdarzyło, żeby piłka do siatkówki kogoś zabiła.
  • Liczy się tylko złoto, bo tylko wtedy będą cię pamiętać.
  • Możemy działać na zasadach demokratycznych, ale rację będę miał zawsze ja.
  • Wiara w zwycięstwo źródłem sukcesu.

RadioZET.pl/JW