Obserwuj w Google News

Facebook zmienia nasz mózg - wynik badań

Redakcja
1 min. czytania
08.06.2017 12:30

Badania wykazują, że spędzanie czasu na platformach społecznościowych, jak Facebook, wpływa na zmiany w naszym mózgu.

Facebook zmienia nasz mózg - wynik badań
fot. pexels

Specjalne badanie, którego podjęli się niemieccy naukowcy, dotyczyło wpływu korzystania z serwisu społecznościowego Facebook na nasz mózg

Badana grupa kontrolna najpierw przechodziła szczegółowy proces badań rezonansem magnetycznym, a następnie poddawano analizie ich zachowania podczas korzystania z serwisów społecznościowych. W tym celu na ich smartfonach zainstalowano specjalny system pomiarowy, który mierzył częstotliwość i długość użytkowania Facebooka.

Pierwsze wyniki badań są mocno intrygujące. Osoby, które częściej i dłużej przeglądały serwis społecznościowy, posiadają spore zmiany w jądrze półleżącym w mózgu. Ten obszar wchodzi w skład ośrodka nagrody, a osoby dłużej korzystające z Facebooka posiadają w nim mniej szarej substancji, niż osoby rzadziej korzystające z serwisu społecznościowego.

Najciekawsze w tym jest połączenie między jądrem półleżącym w mózgu a naszymi uzależnieniami. A zatem czy osoby często i długo korzystające z całego dobrodziejstwa serwisów społecznościowych - czatu, newsfeeda i innych, wykazują objawy uzależnienia? Badania będą prowadzone dalej, lecz póki co już sama różnica w tym obszarze mózgu wykazuje ciekawe zależności. 

Być może to właśnie te zmiany w mózgu odpowiedzialne są za FOMO (Fear Of Missing Out), czyli strach przed brakiem kontaktu z informacjami, co jest już formą uzależnienia spotykającą wielu użytkowników internetu.

Z kolei inne badania wykazały, że dzięki posiadaniu konta na Facebooku możemy żyć dłużej. 

 

RadioZET.pl/ sciencedirect/geekweek/AM