Obserwuj w Google News

Jak wygląda dieta astronautów?

Redakcja
3 min. czytania
15.05.2018 15:15

Kosmiczny jadłospis wcale nie musi być nudny.

Jak wygląda dieta astronautów?
fot. Kanadyjska Agencja Kosmiczna mat. prasowe

Co jedzą astronauci w kosmosie?

Choć na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej obowiązuje stałe menu, astronauci z innych krajów mają do wyboru jeszcze kilka dodatkowych, lokalnych potraw. Kilka z nich zaprezentowała podczas ostatniej konferencji prasowej Kanadyjska Agencja Kosmiczna. Wszystko w ramach przygotowań do wysłania ich astronauty, Davida Saint-Jacques na rozpoczynająca się 20 grudnia 2018 roku misję kosmiczną. "Moim celem jest upewnienie się, że nasz astronauta będzie miał możliwość zjedzenia kanadyjskich potraw w trakcie misji." - komentowała odpowiedzialna za kosmiczne wyżywienie Natalie Hirsch. Jak więc wygląda kosmos od kuchni?

Nick Rose/Motherboard
fot. Nick Rose/Motherboard

Kosmiczne menu na ISS

Wśród standardowych opcji, jakie można przegryźć na ISS, znajduje się np. koktajl krewetkowy. Jego charakterystyczny smak odróżnia się na tle pozostałych potraw, a główną zaletą koktajlu jest jego płynna forma. Dlaczego to takie ważne? W stanie nieważkości płyny w ciele nie odpływają w kierunku nóg, co powoduje przekrwienie głowy i przytępienie zmysłu smaku. Do innych orbitalnych przysmaków należą też koktajl z zielonego groszku, a także chińskie zupki z dodatkiem makaronu formowanego w niewielkie, łatwe do połknięcia kulki. Wielbicielom słodyczy na pewno spodobałaby się propozycja najpopularniejszego deseru astronautów - są nim cukierki M&M.

Kanadyjski astronauta będzie mieć specjalne wyżywienie

Aby zapewnić astronautom z różnych krajów jak największy komfort, rodzime agencje kosmiczne zaopatrują ich w dodatkowe zestawy. Przebywając przez wiele tygodni, a nawet miesięcy w przestrzeni kosmicznej. "To pierwsza misja Davida w kosmosie, chcemy więc zapewnić mu jak najbardziej lokalne menu. W ty celu często poszukujemy już dostępnych na rynku detalicznym opcji. Jeśli spełniają wymogi, ich zakup jest korzystniejszym rozwiązaniem od samodzielnej produkcji' - tłumaczyła badaczka. Co więc wyląduje na talerzu astronauty? Przez pół roku mężczyzna będzie się raczyć min. ciasteczkami z dodatkiem syropu klonowego.

Nick Rose/Motherboard
fot. Nick Rose/Motherboard

A gdyby nie zaspokoiły jego apetytu na coś słodkiego, na ISS znajdzie też sam syrop klonowy w poręcznej tubce. Wśród kosmicznych przysmaków znalazły się również 4 rodzaje łososia. "David preferuje słone przekąski, dlatego do oceny daliśmy mu 50 rodzajów wybranych potraw. Po wspólnych konsultacjach doszliśmy do kompromisu. Łosoś to typowe dla naszego regionu danie, którym będzie mógł podzielić się też z astronautami z pozostałych krajów. Może wydawać się, że to dużo. Proszę sobie jednak wyobrazić, jakby to było przez pół roku jeść ciągle to samo" - komentowała Hirsch. Jeśli zastanawia was kwestia zapachu takiego posiłku, pracownicy agencji pomyśleli i o tym.

Astronauci na ISS wspólnie ustalają swój jadłospis

Jak się okazuje, astronauci odbywają wspólne próby proponowanego jadłospisu jeszcze przed rozpoczęciem misji. "Jeśli całej załodze nie przeszkadza zapach ryby, to nie stanowi to problemu. Jednak gdyby było inaczej, musielibyśmy zmienić ustalane menu. Zazwyczaj też staramy się znaleźć takie rodzaje dań, które nie mają intensywnego zapachu." - tłumaczyła badaczka. O zapach tortilli, czy krabowych paluszków nie trzeba się było martwić. Jak jednak donosi dziennikarz serwisu Motherboard, który miał okazję uczestniczyć w spotkaniu, ich smak pozostawia wiele do życzenia.

Nick Rose/Motherboard
fot. Nick Rose/Motherboard
Nick Rose/Motherboard
fot. Nick Rose/Motherboard

RadioZET.pl/źródło:Motherboard/AG

TO TAKŻE MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Rakieta Falcon 9 znów leci w kosmos. Zaniesie zapasy dla załogi stacji kosmicznej

Browar na księżycu? Amerykanie chcą warzyć piwo w kosmosie

Co się stanie z kanapką KFC wyniesioną do stratosfery?

Warszawa nocą. Astronauci zrobili piękne zdjęcia stolicy z kosmosu

Kartofle na Marsie, czyli co właściwie można jeść w kosmosie?