Obserwuj w Google News

Całkowite zaćmienie Księżyca 2019. Kiedy i gdzie oglądać Super Krwawy Księżyc Wilka? [21.01.2019;GODZINA]

Redakcja
2 min. czytania
18.01.2019 15:53

To kolejne niesamowite zjawisko astronomiczne, jakim uraczy nas kosmos. Całkowite zaćmienie Księżyca będzie doskonale widoczne gołym okiem, choć żeby je zobaczyć, trzeba będzie wstać dosyć wcześnie w poniedziałek 21 stycznia 2019 roku. Mieszkańcy Warszawy mogą dołączyć do wspólnego oglądania Super Krwawego Księżyca Wilka w Centrum Nauki Kopernik. O której rozpocznie się całkowita faza zaćmienia jedynego naturalnego satelity Ziemi?

Całkowite zaćmienie Księżyca 2019. Kiedy i gdzie oglądać Super Krwawy Księżyc Wilka? [21.01.2019;GODZINA]
fot. YouTube

Super Krwawy Księżyc Wilka 2019

Ostatnie całkowite zaćmienie Księżyca mogliśmy oglądać 27 lipca 2018 roku - następne równie długie zjawisko tego typu nastąpi dopiero w 2123 roku. Nie oznacza to jednak, że nie możemy cieszyć się i tym, jakim uraczy nas kosmos praktycznie już za chwilę! W poniedziałek 21 stycznia 2019 roku warto wstać wyjątkowo wcześnie rano, aby doświadczyć widoku Super Krwawego Księżyca Wilka. O której rozpocznie się całkowite zaćmienie Srebrnego Globu? Od godz. 4:33 w całej Europie widoczne stanie się częściowe zaćmienie naturalnego satelity Ziemi, natomiast pełne zaćmienie będziemy mogli podziwiać od godz. 5:41 aż do godz. 6:43. Skąd oryginalna nazwa zjawiska? Księżycem Wilka, czy też "wilczym zaćmieniem" zwyczajowo nazywamy pierwszą styczniową pełnię jedynego naturalnego satelity Ziemi. "Krwawe" miano pełnia zawdzięcza z kolei rdzawoczerwonej barwie, jaką osiąga wtedy Księżyc. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Całkowite zaćmienie Księżyca

Mieszkańcy Warszawy mogą także dołączyć do wspólnego oglądania zaćmienia Księżyca w Centrum Nauki Kopernik. Dla chętnych przygotowane zostaną także teleskopy do oglądania zjawiska, choć będzie ono dobrze widoczne również gołym okiem. Jaką pozycję najlepiej wybrać do obserwacji zaćmienia? Tym razem zjawisko ma mieć dość nisko nad horyzontem, przy zachodzie Księżyca, co oznacza, że najlepszą widoczność osiągniemy, wybierając takie miejsce, z którego mamy dobry widok na zachód. Im wyżej będzie znajdować się wasze stanowisko obserwacyjne, tym lepiej! 

Superksiężyc 2019

Na Księżyc tej nocy warto będzie spojrzeć także i wcześniej. Zjawisko zwane "superksiężycem" według danych podanych przez NASA oznacza moment, w którym Księżyc znajduje się w najmniejszej odległości od Ziemi, przez co nie tylko wydaje się być znacznie większy, niż zazwyczaj ale i jaśniejszy o średnio 15%. Będzie na co popatrzeć!

RadioZET.pl/źródło:CentrumNaukiKopernik;ZmianynaZiemi;Gazeta.pl/AG