Obserwuj w Google News

Bomba termobaryczna - co to jest? Tłumaczymy

Redakcja
2 min. czytania
11.04.2017 09:18

Tłumaczymy, czym jest ładunek termobaryczny, zwany również bombą paliwowo-powietrzną, a także opisujemy jego działanie i historię.

Bomba termobaryczna - co to jest? Tłumaczymy
fot. A U.S. Navy second generation fuel-air explosive bomb (227 kg BLU-95 or 907 kg BLU-96) hitting the target ship USS McNulty (ex-DDE-581) off the coast of California (USA) on 16 November 1972. / Wikipedia

Ładunek termobaryczny - co to jest?

Ładunek termobaryczny, zwany również bombą paliwowo-powietrzną, to bomba lotniczna, która składa się z paliwa lub materiału wybuchowego, która jest rozpylana w powietrzu. Dzięki zapalnikowi możliwe jest dokonanie zapłonu i spowodowanie wybuchu.

Nazwa "bomba termobaryczna" pochodzi od połączenia greckich słów therme - temperatura i baros - ciśnienie. Inne nazwy to bomba próżniowa (ponieważ podczas eksplozji dochodzi do efektu "wysysania" tlenu), a także HITs (High Impulse Thermobaric weapon - broń termobaryczna o dużej mocy) i FAE (Fuel-Air Explosives - paliwowo powietrzne materiały wybuchowe).

W historii wiele razy tego typu ładunek był wykorzystywany w działaniach militarnych - używali go Amerykanie podczas wojny w Wietnamie, Rosjanie w Czeczenii, a także używano go podczas pierwszej wojny w Zatoce Perskiej i wojny w Iraku.

Co to jest bomba termobaryczna i kto jej używa - tłumaczy Leszek Artemiuk, Prezes Stowarzyszenia Polskich Specjalistów Bombowych:

 

Ładunek termobaryczny - jak to działa?

W powietrzu rozpylany jest materiał wybuchowy z wykorzystaniem małego ładunku. Następnie dokonywana jest eksplozja rozpylonej chmury za pomocą zapalnika. Wszystko odbywa się w ciągu kilku sekund. Bomba termobaryczna prócz zniszczeń wywołanych samym wybuchem, emituje również olbrzymią falę uderzeniową, która rozprzestrzenia się z ogromną prędkością, powodując dodatkowe zniszczenia.

Moc bomby termobarycznej

Dzięki wytwarzaniu tej ogromnej fali uderzeniowej o potężnej mocy niszczącej, przy wykorzystaniu tego typu bomby przy ziemi jej moc jest kilkukrotnie większa od chociażby wybuchu trotylu. Ładunek termobaryczny, który zawiera 100 kg materiału wybuchowego, jest porównywalny ze zniszczeniami generowanymi przez eksplozję 1200 kg trotylu.

***

Wybuch w lewym skrzydle zanim samolot uderzył w ziemię. Wiele błędów ze strony rosyjskich kontrolerów - to tylko fragmenty poniedziałkowej prezentacji podkomisji smoleńskiej. Na swoim kanale na Youtube Ministerstwo Obrony Narodowej błyskawicznie umieściło cały 42-minutowy film.

Zobacz koniecznie: Radiozet.pl ujawnia rosyjskie materiały wideo zrobione tuż po katastrofie.

RadioZet.pl/wikipedia/AM