Zamknij

Barbórka 2018 - kiedy wypada święto górników, jak się obchodzi? [DATA]

Redakcja
04.12.2018 08:57

Kiedy Barbórka 2018? Dzień Górnika co roku przypada w tym samym terminie - na początek grudnia. W tym dniu, oprócz górników, świętują także geolodzy oraz inne osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych. Co warto wiedzieć na temat Barbórki 2018? Data oraz pozostałe informacje na temat święta górnika, można znaleźć poniżej.

Barbórka 2018 - kiedy wypada święto górników, jak się obchodzi? [DATA]
fot. MAREK KUWAK/REPORTER/EASTNEWS

Barbórka 2018 - kiedy wypada Dzień Górnika? Jak się obchodzi to święto? Jaka jest jego geneza? Te oraz pozostałe informacje na temat Barbórki zamieszczamy poniżej.

» Rajd Barbórka 2018 - bilety, trasa, data, harmonogram [WARSZAWA] «

Barbórka 2018: kiedy wypada Dzień Górnika? [DATA]

Mimo że data Barbórki jest stała i zawsze przypada na ten sam dzień, to zawsze w okolicach grudnia pojawia się wiele pytań dotyczących tego, kiedy Barbórka. W 2018 roku, jak i w innych latach święto to przypada 4 grudnia. Tym razem będzie to wtorek.

Barbórka jest świętem na cześć św. Barbara z Nikodemii (patronki górników). To właśnie 4 grudnia Barbary najczęściej świętują swoje imieniny. Ponadto tego dnia świętują także geolodzy oraz inne osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych. 

» Życzenia imieninowe dla Barbary, wierszyki na Barbórkę, SMS 4.12 «

Barbórka - obchody, zwyczaje związane ze świętem górników

Barbórka w tradycji górniczej rozpoczyna się poranną mszą świętą w kościele lub w cechowni, przy figurze św. Barbary. Następnie odbywa się uroczysty przemarsz orkiestry górniczej, która maszerując między osiedlami zamieszkanymi przez górników oraz ich rodziny, odśpiewuje swój hymn. 4 grudnia w Dzień Górnika organizowane są także liczne wydarzenia, m.in. występy artystyczne, koncerty, bale, uroczyste akademie, w których uczestniczą rodziny górnicze i nie tylko. W Barbórkę wręczane są także specjalne odznaczenia dla zasłużonych górników i innych pracowników przemysłu wydobywczego.

Choć Barbórka przypada 4 grudnia, to już na kilka dni wcześniej organizowane są różne wydarzenia, m.in. tzw. karczmy piwne, gdzie górnicy oddają się uroczystym rytuałom i - jak sama nazwa wskazuje - piciu piwa. Odpowiednikiem karczmy piwnej są organizowane dla kobiet tzw. combry babskie. 

Barbórka trwale wpisała się w kalendarz świąt i obchody odbywają się także w wielu szkołach i przedszkolach. Tego dnia w wielu placówkach prowadzone są zajęcia o zawodzie górnika.

RadioZET.pl/JW