0
topscrollRun:
Obserwuj w Google News

Bank Światowy: coraz mniej osób żyje w skrajnej biedzie

Redakcja
3 min. czytania
20.09.2018 16:40

Według informacji podanych przez Bank Światowy wciąż spada odsetek osób żyjących w skrajnej biedzie. Jak ustalany jest taki wskaźnik?

Bank Światowy: coraz mniej osób żyje w skrajnej biedzie
fot. Pixabay

Coraz mniej osób żyje w skrajnym ubóstwie

Na początek dobra informacja - według danych Banku Światowego coraz mniej osób żyje w warunkach skrajnego ubóstwa. Jeszcze w 2015 roku odsetek takich osób wynosił 10% - w 2018 roku spadł on do 8,6%. Niestety, jest i zła strona medalu. Spada również tempo zmniejszania się liczby osób, które żyją w skrajnej biedzie. To może niestety oznaczać, że nie uda się, jak planowano, wykorzenić tego zjawiska całkowicie do 2030 roku. "W ostatnich latach ponad miliardowi osób udało się wydobyć z warunków skrajnej biedy. Jej wskaźnik jest póki co najniższy w historii. To wciąż jednak zbyt mało, jeśli chcemy wykorzenić takie ubóstwo całkowicie do 2030 roku. Konieczne są dalsze inwestycje, zwłaszcza te w budowanie kapitału ludzkiego" - komentował szef Banku Światowego Jim Yong Kim.

Szkocja wprowadzi darmowe produkty higieniczne dla kobiet

Granica skrajnego ubóstwa w Polsce to 522 złote

Jak ustalany jest wskaźnik skrajnej biedy? Tzw. minimum egzystencji wylicza Instytut Pracy i Spraw Socjalnych, jak tłumaczył w wywiadzie dla TVN24Bis profesor Józef Czapiński. "Kto jest w Polsce najbiedniejszy? Najczęściej są to rodziny wielodzietne, z czwórką i więcej dzieci, także osoby z niskim wykształceniem. Bieda jest też czasem uwarunkowana regionalnie. Są po prostu regiony, w których brakuje pracy. A jeśli rośnie wskaźnik bezrobocia, musi rosnąć też wskaźnik skrajnego ubóstwa" - wyjaśniał profesor. Jaka jest zatem aktualna granica skrajnego ubóstwa w Polsce? Wynosi około 522 złote na osobę w gospodarstwie domowym. Profesor skomentował również często przywoływaną ciężką sytuację finansową polskich seniorów. Okazuje się, że ich sytuacja jest mniej dramatyczna, niż się wydaje. Według profesora odsetek osób żyjących w skrajnym ubóstwie w Polsce to około 6% całego społeczeństwa, podczas gdy ten seniorów dotkniętych ekstremalną bieda wynosi niecałe 3%.

WARTO WIEDZIEĆ: 

Gdzie na świecie najwięcej osób żyje w skrajnej biedzie?

"Międzynarodowo stosowany jest z kolei bardzo względny wskaźnik, wyliczany na podstawie procentu średniego dochodu w danym kraju. Jeśli więc np. ktoś zarabia poniżej 40% tego średniego dochodu, uznajemy go za żyjącego w biedzie" - tłumaczył profesor Czapiński. Jak dodawał, ten wskaźnik nie jest jednak jego zdaniem wystarczająco miarodajny. Pełen raport Banku Światowego zostanie opublikowany dopiero 17 października - według zawartych w nim danych za osoby żyjące w skrajnym ubóstwie uważa się te, które muszą przeżyć za mniej niż 1,90 dolara dziennie. Na razie na temat aktualnej sytuacji na świecie wiemy więc np. tyle, że poziom biedy zmniejszył się w każdym regionie świata z wyjątkiem Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, gdzie wzrósł prawie dwukrotnie - z 2,6 do 5%. Najgorzej prezentują się wskaźniki w Afryce Subsaharyjskiej (41,1%) i Azji Południowej (12,4% w 2015 roku). Oznacza to, że w obu tych regionach znajduje się około 85% wszystkich osób uważanych za żyjące w skrajnej biedzie. Najlepiej wypada na tym tle region Europy i Azji Centralnej, gdzie odsetek takich osób wyniósł jedynie 1,5% populacji.

RadioZET.pl/źródło:TVN24Bis;Newsweek;Money.pl;IPiSS/AG

SPRAWDŹ TEŻ:  Begpacking – nowe zjawisko wśród podróżujących po świecie. Turyści żebrzą na ulicy