Zamknij

Agata Kornhauser-Duda: kim jest Pierwsza dama Polski? [WIEK, DATA URODZENIA, WYKSZTAŁCENIE, WZROST]

17.08.2020 11:00
Agata Kornhauser-Duda: kim jest Pierwsza dama Polski? [WIEK, DATA URODZENIA, WYKSZTAŁCENIE, WZROST]
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Agata Kornhauser-Duda, żona Andrzeja Dudy i Pierwsza dama RP, swoją funkcję pełni od sierpnia 2015 roku. Sprawdzamy, co wiadomo o żonie prezydenta RP: wiek, data urodzenia, wykształcenie, wzrost, rodzina, rodzice, pochodzenie.

Agata Kornhauser-Duda: kim jest Pierwsza Dama RP? [RODZICE, RODZINA, POCHODZENIE]

Agata Kornhauser-Duda jest córką Juliana Kornhausera, pisarza, krytyka i tłumacza literackiego, i Alicji Wojny-Kornhauser, z wykształcenia polonistki. Jej młodszym bratem jest Jakub Kornhauser, literaturoznawca, pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego, tłumacz i poeta.

21 grudnia 1994 wyszła za mąż za Andrzeja Dudę, z którym ma córkę Kingę.  W maju 2015 roku mąż Agaty Kornhauser-Dudy wygrał wybory prezydenckie. Od sierpnia pełni ona funkcję Pierwszej damy. 

Przez 5 lat prezydentury PAD, Agata Duda nie udzielała wywiadów mediom. W trakcie wieczoru wyborczego, 12 lipca, zdradziła dlaczego. Oto cała treść przemówienia Pierwszej Damy:

"Bardzo serdecznie gratuluję panu Rafałowi i pani Małgorzacie. Tak jak powiedziałam, niezależnie od tego, jaki będzie ostateczny wynik, my go uszanujemy. I mam nadzieję, że państwo również. Bardzo serdecznie zapraszamy do Pałacu Prezydenckiego. Powiedziałam ostatnio na rynku w Rzeszowie, że szacunek jest najważniejszy i tak właśnie jest. Mam taki apel, bo jest tu dużo mediów. To jest ten moment, kiedy należy powiedzieć dlaczego tak jak państwo twierdzili przez 5 lat się nie wypowiadałam. Uchylę rąbka tajemnicy.

Drogie media, drodzy dziennikarze. Twierdziliście, że przez 5 lat się nie wypowiadałam. Zapomnieliście tylko dodać, że nie wypowiadam się do mediów. Ja przez 5 lat rozmawiałam z Polakami, z naszymi rodakami, na każdym ze spotkań.

Drodzy dziennikarze. Muszę wam powiedzieć jedno. Chciałabym, żebyście szanowali Polaków i polityków. Dużo mówicie o tolerancji, natomiast pozbawiacie mnie mojego własnego wyborów. Jeżeli nie chciałam udzielać wywiadów to był to mój własny wybór, proszę państwa. A dlaczego nie chciałam się wypowiadać? To mój milczący sprzeciw przeciwko manipulacji, dezinformacji i przeciwko kłamstwom, które niestety w mediach występują. Myślę, że nie zdają sobie państwo do końca sprawy, jak wielka to manipulacja. My sami tego doświadczyliśmy. Niektórzy mówili nam, że osoby publiczne muszą się z tym liczyć. To jest nieprawda. Nie daję na to zgody."

Agata Kornhauser-Duda: wiek, wzrost

Agata Kornhauser-Duda urodziła się 2 kwietnia 1972.  Ma 179 centymetrów wzrostu. 

Sprawdź: Rafał Trzaskowski. Program wyborczy

Sprawdź: Andrzej Duda: Program wyborczy 

Agata Kornhauser-Duda: wykształcenie

Agata Kornhauser-Duda jest absolwentką I LO im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie. Ukończyła filologię germańską na UJ. Pracowała w prywatnej firmie, a później jako nauczycielka niemieckiego w II Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie. 

Pierwsza dama: zarobki, pensja

Obecnie Pierwsza dama nie pobiera pensji za swoją pracę. To może się zmienić: 14 sierpnia 2020 sejm przegłosował bowiem ustawę, która wprowadzi wynagrodzenie dla żony prezydenta. Będzie ono wynosiło 18 000 miesięcznie. Dokument musi jeszcze zostać zaakceptowany przez senatorów, a następnie podpisany przez prezydenta. 

RadioZET.pl/TVP INFO/PAB