Obserwuj w Google News

Afrykański pomór świń - co to jest, co oznacza ASF, jakie objawy?

Jolanta Waligóra
2 min. czytania
22.11.2019 16:25

Co to jest afrykański pomór świń? O ASF w ostatnim czasie słyszał prawie każdy. Temat ten znalazł się na tapecie w związku z planowanym styczniowym odstrzałem kilkuset tysięcy dzików i licznymi protestami ekologów w tej sprawie. Co właściwie oznacza ASF, jakie zagrożenie niesie i czy może występować u ludzi? Szczegółowe informacje zamieszczamy poniżej.

Afrykański pomór świń - co to jest, co oznacza ASF, jakie objawy?
fot. GERARD/REPORTER/EASTNEWS

Afrykański pomór świń - co to jest ASF? Co oznacza? Czy może występować u ludzi? Jakie zagrożenie niesie? Odpowiadamy na pojawiające się pytania i sprawdzamy najważniejsze informacje o afrykańskim pomorze świń.

Afrykański pomór świń - co to jest, co oznacza ASF i jakie objawy?

Afrykański pomór świń to wirusowa, posocznicowa choroba świń o przebiegu ostrym lub przewlekłym. Cechą charakterystyczną jest bardzo silna wybroczynowość i bardzo wysoka śmiertelność. Choroba - jak sama nazwa wskazuje - wywodzi się z Afryki, gdzie występuje powszechnie w wielu krajach.

Źródłem zakażenia są chore świnie domowe oraz dzikie, a śmiertelność zakażonych zwierząt sięga niemal 100%. Objawy afrykańskiego pomoru świń nie są charakterystyczne i mogą przypominać inne choroby. Hodowcę powinny jednak zaniepokoić m.in. następujące objawy: nagłe padnięcie świni, wzrost temperatury, sinica skóry uszu, brzucha i boków ciała, zaczerwienienie skóry widoczne zawłaszcza na końcach uszu, ogona i kończynach, pienisty wypływ z nosa, duszność, wymioty oraz niedowład zadu.

Jak podaje Główny Inspektorat Weterynarii, na zakażenie afrykańskim pomorem świń ludzie nie są wrażliwi. W związku z tym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia lub życia.

Afrykański pomór świń w Polsce - informacje

Afrykański pomór świń w Polsce po raz pierwszy wykryto w lutym 2014 roku u padłych dzików. Prawdopodobnie do naszego kraju przywędrowały one z Białorusi. Do końca 2015 wszystkie przypadki zarażeniem ASF stwierdzono w województwach, które znajdowały się w pobliżu granicy z Białorusią. W 2016 jednak choroba ta zaczęła się niebezpiecznie rozprzestrzeniać. Do 1 sierpnia 2018 w Polsce wykryto 184 ognisk choroby ASF.

12 stycznia 2019 w związku z obawami rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń w Polsce, rozpocznie się masowe polowanie na dziki. Zdaniem ekologów taka metoda walki z ASF jest nieskuteczna. Eksperci obawiają się, że może ona doprowadzić do eksterminacji dzików. Z kolei myśliwi uspokajają, że populację można szybko odbudować. 

» Dziki: PETYCJA - gdzie ją znaleźć i jak podpisać petycję w obronie dzików? «

RadioZET.pl/JW