Obserwuj w Google News

Jeff Vlaming nie żyje. Twórca "Z Archiwum X", "Przystanku Alaska" i "Hannibala" miał 63 lata

2 min. czytania
15.02.2023 09:29
Zareaguj Reakcja

Zmarł Jeff Vlaming - twórca takich produkcji jak "Z Archiwum X", "Hannibal", czy "Przystanek Alaska". Miał tylko 63 lata. Co było przyczyną śmierci?

Znicz - materiał poglądowy
fot. Marek BAZAK/East News

30 stycznia 2023 roku odszedł Jeff Vlaming. Był amerykańskim scenarzystą i producentem odpowiedzialnym za wiele słynnych seriali telewizyjnych. Zmarł w wieku 63 lat.

Jeff Vlaming nie żyje

O śmierci filmowca poinformował między innymi portal Deadline, powołując się na słowa Bryana Fullera - producenta serialu "Hannibal", przy którym pracował Vlaming.

Jeff Vlaming był jednym z najpiękniej obłąkanych umysłów wśród scenarzystów "Hannibala". Często obrazowo ilustrował wiele przerażających zabójstw psychiatry-kanibala. Jego bujnej wyobraźni i umiejętnościom artystycznym dorównywała jedynie życzliwość i serdeczne koleżeństwo. Będzie go nam bardzo brakowało.

Vlaming zmarł w Huntington Hospital w Pasadenie w Kalifornii. Powodem śmierci był rak.

Jeff Vlaming urodził się w 1959 lub 1960 roku. Ukończył University of Minnesota i pracował jako dyrektor artystyczny przy reklamach. Marzył jednak o pracy przy serialach, więc przeprowadził się do Los Angeles.

Redakcja poleca

Jeff Vlaming: najważniejsze osiągnięcia

Karierę w branży telewizyjnej zaczął w roku 1992 jako scenarzysta serialu "Lucky Luke". W tym samym okresie napisał kilka scenariuszy do kultowego "Przystanku Alaska". Innymi produkcjami, przy których pracował Vlaming były takie tytuły, jak "Przygoda na Dzikim Zachodzie", "Dziewczyna z komputera", "Z Archiwum X", "Nowe przygody Supermana", "Kochanie zmniejszyłem dzieciaki", "Animorphs", "Xena: Wojownicza księżniczka", "Siedmiu wspaniałych", "To niesamowite", "Agenci NCIS", "Dotyk zła", "Battlestar Galactica", "Fringe: Na granicy światów", "Gwiezdne Wrota: Wszechświat", "Teen Wolf: Nastoletni wilkołak" czy "The 100".

Redakcja poleca

Najpopularniejszym serialem, przy którym pracował był "Hannibal" z Madsem Mikkelsenem w roli tytułowej. Ostatnią produkcją na koncie Vlaminga był serial "Debris" z 2021 roku. Łącznie był scenarzystą niemal 30 tytułów telewizyjnych. Jako producent, pracował przy wielu serialach, do których pisał scenariusze. W tej roli zadebiutował w 1999 roku dzięki "Rescue 77".

Vlaming był również zapalonym rysownikiem. Swoje prace zamieszczał na Twitterze. Napisał też scenariusz i stworzył rysunki do powieści graficznej "12 o-Clock Somewhere" wydanej w 2022 roku.

RadioZET.pl/Deadline