Obserwuj w Google News

Twórca kreskówki atakującej Putina musi się ukrywać. Nazwał go "szalonym carem" i "mordercą" [WIDEO]

Sergiusz Kurczuk
3 min. czytania
06.04.2022 14:36

Nowy odcinek rosyjskiego serialu animowanego "Masjanja" publicznie krytykuje wojnę w Ukrainie i ośmiesza Putina. Twórca kreskówki musi się ukrywać przed Kremlem.

Masjanja - kadr z serialu animowanego
fot. Masyanya Kuvaeva/YouTube

Wojna w Ukrainie od końca lutego 2022 roku wstrząsa całym światem. Mimo dyktatorskiego ustroju Federacji Rosyjskiej, Oleg Kuwajew - twórca serialu animowanego "Masjanja", zdecydował się zaprząc satyrę do walki z Putinem i jego imperialistycznymi zapędami.

Wojna w Ukrainie - najnowsze informacje [RELACJA NA ŻYWO]

"Masjanja": rosyjska kreskówka uderza w Putina

Ostatnie dni wojny w Ukrainie pokazały okrucieństwo rosyjskich żołnierzy, którzy nie wahają się dokonywać naprawdę bestialskich zbrodni. Mowa głównie o masakrze w Buczy, która jest zwieńczeniem dotychczasowych niehumanitarnych zachowań armii Federacji Rosyjskiej.

Redakcja poleca

Mimo że wielu Rosjan nadal wierzy w propagandę Putina, według której atak na Ukrainę to "akcja ratunkowa" i "walka z faszyzmem", są na szczęście obywatele Federacji Rosyjskiej, którzy sprzeciwiają się działaniom prezydenta i nazywają dokonywane rękami jego żołnierzy rzeczy po imieniu. Wśród nich znajduje się Oleg Kuwajew, który jest twórcą kreskówki "Masjanja".

Serial istnieje od 2001 roku i opowiada o przygodach tytułowej bohaterki - mieszkanki Petersburga, która mierzy się z różnymi absurdami życia w Rosji. Głównie internetowa produkcja (sporadycznie "Masjanja" była również emitowana w telewizji) w najnowszym odcinku odnosi się do wydarzeń w Ukrainie. Kuwajew głosami bohaterów swojego serialu dobitnie ukazuje, co dzieje się za naszą wschodnią granicą oraz rozprawia się z Putinem.

Antywojenny odcinek można obejrzeć z polskimi napisami poniżej:

Oglądaj

Akcja odcinka rozgrywa się 24 lutego 2022 roku - w dniu rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę. Okazuje się, że Chrundel - mąż Masjanji spił Kudłatego - kolegę o ukraińskich korzeniach, by ten nie dowiedział się, że W Ukrainie trwa wojna. Para postanawia zrobić wszystko, by ich gość nie poznał strasznej prawdy. W międzyczasie Masjanja jedzie do Moskwy, by rozmówić się z samym Putinem. Na koniec zostawia mu prezent - japoński miecz. Nie zostaje to powiedziane wprost, ale bohaterka sugeruje prezydentowi by popełnił samobójstwo - podjął jej zdaniem jedyną dobrą decyzję w swoim życiu.

Kudłaty koniec końców dowiaduje się, że kraj, w którym mieszkają jego bliscy, został zaatakowany. Kuwajew postanowił wykorzystać w tej scenie prawdziwe zdjęcia pochodzące z Ukrainy, ukazujące ofiary agresji Putina. Odcinek kończy się sugestią, że schowany przed światem dyktator odbiera sobie życie. W odcinku pod adresem Putina pada wiele sformułowań, które nie mijają się z prawdą - "morderca", "führer" i "szalony car". Prezydent jest też wielokrotnie wyzywany przez bohaterów rozmaitymi inwektywami. Mamy również do czynienia z dramatyczną perspektywą Rosjan, którzy nie są omamieni propagandą Kremla, którzy stali się kolejną po Ukraińcach ofiarą Putina. W odcinku pojawia się wiele faktów na temat agresji Rosji na Ukrainę. "Masjanja" drwi więc sobie z obowiązującej na terenie Federacji Rosyjskiej cenzury.

Redakcja poleca

Fundacja Radia ZET prowadzi akcję pomocową dla osób z Ukrainy

"Masjanja": twórca serialu musi się ukrywać

Za mówienie prawdy na temat zbrodni wojsk rosyjskich, a nawet za stwierdzenie, że Rosja wypowiedziała Ukrainie bezpodstawną wojnę, grozi do 15 lat pozbawienia wolności. Z tego powodu Kuwajew musi się ukrywać. Prawdopodobnie za obrazę Putina dostałby o wiele większą karę. Jak podaje BuzzFeed, twórca serialu przebywa obecnie w Izarelu. Rosyjska cenzura natychmiast zablokowała "Masjanję" oraz nakazała usunięcie odcinka ze strony internetowej animacji. Obecnie jest dostępny jedynie w serwisie YouTube, na który władza rosyjska nie ma wpływu. 

RadioZET.pl/YouTube/BuzzFeed

Wołodymyr Zełenski: Top 10 filmów i seriali z prezydentem Ukrainy [ZDJĘCIA]