Obserwuj w Google News

„Ralph & Katie”: Disney pokaże serial o małżeństwie z zespołem Downa. To hit w Wlk. Brytanii [WIDEO]

2 min. czytania
18.10.2022 19:29
Zareaguj Reakcja

Disney wykupił prawa do międzynarodowej dystrybucji urokliwego i ważnego serialu „Ralph & Katie”, w którym widzowie oglądają losy małżeństwa, w którym oboje partnerów są osobami z zespołem Downa. Produkcja jest kontynuacją świetnie przyjętego serialu „The A Word”, która od lat cieszy się sukcesem w Wielkiej Brytanii. Kiedy premiera?

Ralph i Katie - kadr z serialu
fot. materiały prasowe Disney+

Disney+ otrzymał prawa do emisji brytyjskich seriali „Ralph & Katier” oraz „The A Word”, które z wielkim sukcesem pokazywane są na BBC One od kilku lat. Obie produkcje stanowią niezwykle inkluzywne, nowe spojrzenie na grupy, które dotychczas były niedoreprezentowane w mediach. „The A Word”, bazujące na izraelskim hicie „Yellow Papers” opowiada historię pewnej pary oraz ich pięcioletniego synka, który ma problemy z koncentracją, uczeniem się oraz kontaktami społecznymi. Szybko okazuje się, że dziecko ma autyzm, a ta diagnoza zmienia codzienność całej rodziny, która sama boryka się z różnorodnymi problemami.

Redakcja poleca

Jak czytamy w materiale portalu Deadline, „The A Word” oraz „Ralph i Katie”, sygnowane nazwiskiem głównego scenarzysty i showrunnera, Petera Bowkera, są pierwszymi mainstramowymi produkcjami w Wielkiej Brytanii, których scenarzystami są osoby z autyzmem i zespołem Downa. To sprawia, że reprezentacja mniejszości na ekranie zachowana jest po obu stronach etapu produkcyjnego, co zasługuje na poklask i uznanie.

Jest tyle talentu, który buzuje w tego rodzaju historiach. Dziś jest też głód, by opowiadać tego rodzaju historie i nie ma żadnych powodów, dla których osoby z niepełnosprawnościami nie mogłyby ich pisać – wspomina Bowker.

Disney+ pokaże „The A Word” i „Ralph & Katie” Europejczykom

Jak informuje portal Deadline, który jako pierwszy poinformował o sprzedaży praw do obu serialu, na mocy podpisanej właśnie umowy brytyjski serial dostępny będzie w krajach europejskich na platformie Disney+. Premiera szykowana jest na 2023 rok.

Obie produkcje reklamowane są w następujący sposób:

Pozyższy zwiastun "The A Word" pokazuje też wstępnie postaci Ralpha i Katie, którzy otrzymali właśnie własny spin-off, poświęcony ich małżeńśtwu. Zwiastun "Ralph & Katie" wygląda zaś następująco:

Reprezentacja ma znaczenie

W tym miejscu warto przypomnieć, że na świecie istnieje kilka wyrazistych przykładów na podobną ekranową reprezentację. Izraelskie „Yellow Papers” Keren Margalit, które są bazą dla „The A Word” oraz amerykańskie „Special”, które można oglądać na platformie Netflix na bazie doświadczeń żyjącego z dziecięcym porażeniem mózgowym Ryana O’Connella, to dwa przykłady seriali świetnie zrealizowanych przez osoby ze środowiska mniejszościowego.  Te przykłady pokazują, jak wielkie znaczenie ma reprezentacja na ekranie dla niesienia kaganka edukacji, oswajania z pewnymi tematami i wprowadzania zmiany światopoglądowej. Oby powstawało jak najwięcej takich projektów.

Czytaj także:  Harrison Ford w filmach Marvela. Gwiazdor "Star Wars" zastąpi zmarłego aktora

RadioZET.pl/Deadline/Rozrywka.blog/YouTube

Niech to usłyszą
12 Zobacz galerię
fot. Radio ZET