Obserwuj w Google News

Rae Allen nie żyje. Aktorka znana z "Rodziny Soprano" miała 95 lat

Sergiusz Kurczuk
2 min. czytania
07.04.2022 09:20
Zareaguj Reakcja

Zmarła Rae Allen - amerykańska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna. Występowała między innymi w "Rodzinie Soprano" i "Chirurgach". Miała 95 lat.

Chirurdzy - Rae Allen - kadr z serialu
fot. Everett Collection/East News

6 kwietnia 2022 roku odeszła Rae Allen. Była amerykańską aktorką, która występowała nie tylko w filmach i serialach, ale również w teatrze. Zmarła w wieku 95 lat.

Rae Allen nie żyje

O śmierci aktorki poinformował między innymi portal Deadline. Nie podano przyczyny jej śmierci.

Redakcja poleca

Rae Allen urodziła się 23 lipca 1926 roku w Nowym Jorku jako Raffaella Julia Theresa Abruzzo. Aktorstwa uczyła się w nowojorskim HB Studio. W 1947 roku ukończyła naukę na American Academy of Dramatic Arts. Karierę aktorską zaczęła od pracy na deskach teatrów. Za swoje osiągnięcia dostała nagrodę Tony Award w kategorii Najlepsza aktorka pierwszoplanowa dzięki udziałowi w sztuce "And Miss Reardon Drinks A Little". Była dwukrotnie nominowana do statuetki, za spektakle "Damn Yankees" i "Traveller Without Luggage".

Przed kamerą zadebiutowała w 1958 roku w filmie "Czego pragnie Lola". Jej pierwszą serialową rolą był występ w "Nietykalnych" z 1962 roku. W jej dorobku z tamtego okresu znalazły się takie produkcje, jak "Car 54, Where Are You?", "Profiles in Courage", "The Patty Duke Show" i The Tiger Makes Out". W latach 70. grała między innymi w filmach "Gdzie jest tatuś?", "Odlot", "If I Had a Million", "Ace" i serialach "All in the Family", "Medical Center", czy "CBS Daytime 90".

Redakcja poleca

W kolejnych dekadach Allen występowała w takich produkcjach, jak "Soap", "Detektyw Remington Steele", "Posterunek przy Hill Street", "Przeprowadzka", "Facet nie z tej ziemi", "Sprawiedliwi", "Wychowawca", "Upokorzenie", "Kroniki Seinfelda", "Ich własna liga", "Most Brooklyński", "Dziewczyna z kalendarza", "Gwiezdne wrota", "Hudson Street", "Lekarze z Los Angeles", "The Fearing Mind", "Powrót do Providence", "Joan z Arkadii", "Gliniarze", "Chirurdzy", czy "Zabić wspomnienia". Grała też w hicie HBO "Rodzina Soprano", w którym wcielała się w ciocię Quintinę Blundetto. Ostatnią rolą Allen była postać Carliny Grigiono w serialu z 2011 roku "Vampire Mob".

Jej pierwszym mężem był John M. Allen. Po rozwodzie związała się z politykiem Herbertem Harrisem.

RadioZET.pl/Deadline

Gwiazdy filmu i kina, które odeszły w 2021 roku [ZDJĘCIA]