Obserwuj w Google News

Bobby Rydell nie żyje. Idol nastolatków miał 79 lat

Sergiusz Kurczuk
2 min. czytania
06.04.2022 07:54
Zareaguj Reakcja

Zmarł Bobby Rydell - amerykański aktor, piosenkarz i idol nastolatków z lat 60. XX wieku. Miał 79 lat. Co było przyczyną jego śmierci?

BYE BYE BIRDIE - Ann-Margret, Bobby Rydell - kadr z filmu
fot. Everett Collection/East News

5 kwietnia 2022 roku w Abington Township w Pensylwanii, zmarł Bobby Rydell. Był amerykańskim aktorem i muzykiem rockandrollowym. Zasłynął w latach 60. jako idol nastolatków. Miał 79 lat.

Bobby Rydell nie żyje

Jak podaje Deadline, śmierć Rydella potwierdziła stacja CBS. Artysta zmarł z powodu powikłań wynikających z przebytego zapalenia płuc. Odszedł w Abington Jefferson Hospital.

Redakcja poleca

Bobby Rydell urodził się 26 kwietnia 1946 roku w Filadelfii jako Robert Louis Ridarelli. W latach 50. wygrał talent show, co dało mu przepustkę do występu w programie telewizyjnym "Paul Whiteman's TV Teen Club", w którego obsadzie pozostał na kilka lat. Zmienił nazwisko na Bobby Rydell i występował jako wokalista z kilkoma zespołami rockandrollowymi. Solową karierę rozpoczął jako muzyk. Jego początkowe single nie odniosły jednak żadnego sukcesu, aż do wydania utworu "Kissin' Time" z 1959 roku, który trafił na listy przebojów. Jego muzyka była inspiracją dla wielu znanych artystów, między innymi zespołu The Beatles.

W 1960 roku Rydell zaczął również karierę aktorską. Wystąpił w serialu "Make Room for Daddy". W ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy nagrał kolejne hity - "We Got Love", "Little Bitty Girl", "Swingin' School" czy "Ding-A-Ling" i "Wildwood Days" oraz album "Volare". Dzięki temu stał się bożyszczem nastolatków i oczy w jego kierunku zwróciło Hollywood.

Największy kres popularności Rydella przypadł na rok 1963. Wtedy też wystąpił w filmie "Bye Bye Birdie", w którym wcielił się w Hugo Peabody'ego. Filmowa wersja broadwayowskiego hitu zasłynęła kultową sceną taneczną w wykonaniu Rydella i jego ekranowej partnerki Ann-Margret. Do połowy lat 60. artysta wydawał kolejne albumy i grał w takich produkcjach telewizyjnych, jak "Vacation Playhouse", "Swingin' Together", "Rockabye the Infantry", "Combat!" i "The Red Skelton Show".

W drugiej połowie dekady jego kariera zaczynała powoli zanikać. W 1965 roku nagrał jedną z ostatnich płyt stworzonych w XX wieku - "Somebody Loves Me". W kolejnych latach wydawał głównie składanki. Wystąpił w serialu "Clown Alley" oraz regularnie pojawiał się w programie telewizyjnym "The Milton Berle Show". Do aktorstwa powrócił dopiero w latach 70. w filmach "Marco Polo Junior Versus the Red Dragon" oraz "That Lady from Peking". Ostatnimi produkcjami z udziałem Rydella były serial "The Facts of Life" (1987) i filmy "Mr. Rock 'n' Roll: The Alan Freed Story" (1999) oraz "Komik" (2016). Został upamiętniony w kultowym musicalu "Grease", w którym pojawia się szkoła Rydell High School. Jego postać pojawia się w oscarowym filmie "Green Book". W Rydella wcielił się Von Lewis.

Redakcja poleca

Pierwszą żoną Rydella była Camille Quattrone Ridarelli, z którą ożenił się w 1968 roku i pozostał z nią w związku do jej śmierci w roku 2003. Doczekali się dwójki dzieci. W 2009 roku zawarł związek małżeński z Lindą Hoffman.

RadioZET.pl/Deadline/CBS

Gwiazdy, które odeszły. Te znane osoby zmarły w 2021 roku [GALERIA]