Obserwuj w Google News

Zygmunt Chajzer miażdży gwiazdy skarżące się na emeryturę. „Fajnie się zarabiało”

2 min. czytania
14.02.2023 16:53
Zareaguj Reakcja

Zygmunt Chajzer dosadnie podsumował polskich celebrytów, którzy skarżą się na głodowe emerytury. Dziennikarz nie ma pojęcia, skąd te liczne pretensje o wysokość świadczeń – w końcu trzeba było myśleć wcześniej. Wiadomo przecież, jak działa system i co wpływa na kwotę emerytury.

Zygmunt Chajzer
fot. Piotr Molecki/East News, VIPHOTO/East News

Zygmunt Chajzer chyba już ostatecznie zamknął temat wysokości świadczeń emerytalnych wśród artystów i narzekań gwiazd. Media huczały chociażby o żalach Maryli Rodowicz. Piosenkarka mówiła, że nie może liczyć na zyski z tantiem, ZUS płaci jej mało i żyje z tego, co wyśpiewa.

Sławomir Świerzyński również narzeka: artysta dostał pismo, w którym ZUS „po 37 latach płacenia wymaganych stawek” może mu zagwarantować 386 zł emerytury. Za takie pieniądze nie da się przeżyć miesiąca. Zygmunt Chajzer dziwi się jednak, dlaczego celebryci nie zabezpieczyli się finansowo na stare lata.

Zobacz także: Karol Strasburger ostro o emeryturze. Będzie pracować do końca życia?

Zygmunt Chajzer ostro o gwiazdach narzekających na emeryturę

- Ja nie bardzo wiem, skąd te pretensje. Uważam, że artystów nie bardzo interesował temat emerytur. Nikt o tym chyba specjalnie nie myślał. Zarabiało się dużo, fajnie się zarabiało, było ok i wydawało się, że tak będzie już zawsze. A przychodzi moment, że powoli schodzi się ze sceny i trzeba żyć z emerytury, a płaciło się minimalne składki albo wcale się ich nie płaciło, bo takie były czasy – mówił Zygmunt Chajzer w rozmowie z „Wprost”.

Prezenter nie ma zamiaru narzekać – sam odkładał na emeryturę przez wiele lat. Chociaż świadczenie nie należy do rekordowych, to wiedział, co może go czekać w przyszłości.

Zygmunt Chajzer opowiadał, że przez prawie 30 lat pracował na etacie w Polskim Radiu i od każdej zarobionej złotówki płacił składki emerytalne. Czy jego świadczenie jest równie „wysokie” co Maryli Rodowicz?

Redakcja poleca

- Nie jest. A artyści i aktorzy, mam wrażenie, do tej pory nie zorientowali się, jak działa ten mechanizm. „No przecież pracowałem” - mówią, no tak, a co z odprowadzaniem składek? - skwitował Zygmunt Chajzer.

Dziennikarz zauważył jeszcze, że należy pomyśleć o emeryturze wcześniej. Na stare lata to stabilne świadczenie, a nigdy nie wiadomo, jak mogą potoczyć się nasze losy. Niektórzy mogą nie odprowadzać składek, bo świetnie zarabiają, więc będą odkładać te pieniądze na starość, ale po drodze różnie może być – inflacja czy nieudane inwestycje nie pomagają w budowaniu finansowej fortecy.

RadioZET.pl/Wprost.pl

Gwiazdy zwolnione z TVP
8 Zobacz galerię
fot. Mateusz Grochocki/East News, VIPHOTO/East News, VIPHOTO/East News