Zamknij

Paweł Burczyk ma córkę z autyzmem. "Myślałem: moja wina, dlaczego mnie to spotkało".

28.11.2022 12:39

Paweł Burczyk ma córkę cierpiącą na zaburzenia ze spektrum autyzmu. Aktor z "13 posterunku" niedawno zabrał Wiktorię na premierę "Listów do M. 5". Paweł Burczyk nie krył dumy z nastolatki i wyznał, że jeszcze kilka lat temu rokowania odnośnie jej rozwoju były kiepskie. 

Paweł Burczyk z córką Wiktorią
fot. VIPHOTO/East News

Paweł Burczyk to popularny aktor, znany m.in. z roli posterunkowego Luksusa w "13 posterunku", komedii "Świąteczna przygoda" oraz "Plebanii", gdzie grał Romka Borosiuka. Artysta przed laty był mężem Anny Samusionek. W 2001 roku ożenił się z Olimpią Poniźnik, z którą ma dwoje dzieci. Gdy córka Pawła Burczyka, Wiktoria, skończyła 6 lat, stwierdzono u niej zaburzenia ze spektrum autyzmu.

Paweł Burczyk ma córkę z zaburzeniami ze spektrum autyzmu

Paweł Burczyk na początku listopada pojawił się z Wiktorią na premierze "Listów do M. 5". Był dumny z córki i z tego, jak wiele trudności udało jej się pokonać. Wiktoria kiedyś nie mówiła, nie słyszała i ledwie się poruszała, a prognozy były mało optymistyczne. Paweł Burczyk przyznał w ostatniej rozmowie z "Co za tydzień", że na początku był załamany. 

- Przeszliśmy przez wszystkie etapy, które najczęściej kojarzą się z żałobąPierwsza reakcja to właśnie, że to jest niemożliwe. Później przyszły myśli, że to moja wina, dlaczego mnie to spotkało, co ja bym mógł jeszcze zrobić. To są te uczucia. Później jest pogodzenie i wdzięczność, a w stopniu najwyższym miłość - wyznał aktor. 

Burczyk swoją działalnością chciałby zburzyć popularne mity i stereotypy na temat autyzmu. Sam przez lata napotkał ich mnóstwo. Ludzie nie rozumieli zachowania Wiktorii, wytykali jej, że nie umie się zachować. Burczykowi zdarzało się słyszeć, że córka jest taka, bo pewnie w dzieciństwie za dużo ją podrzucał i doznała jakiegoś urazu mózgu. Ale to i tak nic w porównaniu z tym, co dzieje się w wielu rodzinach. - Na przykład ojciec, który mówi, że w jego rodzinie nie było debili, więc to nie jest jego dziecko. Dziadkowie wściekają się, nazywając wnuka z autyzmem niewychowanym bachorem. Słyszę różne wersje - wyznał w wywiadzie Paweł Burczyk. 

Na szczęście dzięki fachowemu wsparciu i pracy uświadamiającej, wielu rodzinom udaje się pomóc.

Przypomnijmy, że Paweł Burczyk jest ambasadorem akcji społecznej "Oswoić autyzm", w ramach której prowadzi wykłady dla rodziców dzieci ze spektrum autyzmu. Aktor wspominał, że wspólnie z żoną planują nakręcić film pod roboczym tytułem "Zobaczyć Lili - autystyczna, autentyczna historia", którego celem jest zmiana postrzegania osób z autyzmem. 

Zobacz także: Lucyna Malec samotnie wychowuje niepełnosprawną córkę. Aktorka boi się, co będzie z Zosią

EN_01544279_0913
fot. VIPHOTO/East News
loader
Paweł Kukiz Colin Farrel Paweł Wawrzecki
10 Zobacz galerię
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER, cats / Splash News/EAST NEWS, VIPHOTO/East News