,

Tak Wiśniewski omija polskie prawo. Jak rejestruje w urzędzie dzieci z takimi imionami?

25.05.2023 17:08

Michał Wiśniewski bez problemu mógł zarejestrować w urzędzie stanu cywilnego syna Noëla Cloé. Wcześniej udało mu się to z Falco Amadeusem, choć takie imiona są niezgodne z polskimi przepisami. Okazuje się, że wokalista Ich Troje wykorzystuje pewien haczyk. Zdradził, jak udaje mu się "przepchnąć" w urzędzie oryginalne imiona swoich dzieci. 

Michał Wiśniewski
fot. Karol Makurat/REPORTER/EAST NEWS

Michał Wiśniewski ma sześcioro dzieci. Niedawno urodził mu się drugi syn z małżeństwa z Polą WiśniewskąNoël Cloé. Imiona chłopca wzbudziły kontrowersje i naraziły rodziców na drwiny w sieci. Wokalista Ich Troje jednak się tym nie przejmuje. W swojej licznej gromadce ma jeszcze Fabienne, Xaviera, Etiennette, Vivienne Viennę i Falco Amadeusa. Jak mówi, ma słabość do zagranicznych imion. 

- Daję imiona obcobrzmiące, bo przecież jesteśmy w Europie. Gdybym miał ochotę na Świętopełka, to bym dał - mówił niedawno Wiśniewski. 

Co ciekawe, urzędy nie robią mu problemów przy rejestracji, choć imiona jego dzieci nie spełniają wymogów ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego. Jak to się dzieje? 

Michał Wiśniewski o imionach swoich dzieci. Jak rejestruje je w urzędzie? 

Według wspomnianej ustawy kierownik urzędu stanu cywilnego ma prawo odmówić rejestracji imienia dziecka, jeśli jest ono nieprzyzwoite, podane w zdrobniałej formie lub nie pozwala odróżnić płci. Kieruje się przy tym zaleceniami Rady Języka Polskiego, a według niej większość imion dzieci Wiśniewskiego jest po prostu niedopuszczalna.

loader

Okazuje się, że wokalista Ich Troje nie musi się martwić, że urząd nie zaakceptuje mu oryginalnego imienia pociechy. Jak podkreślił w rozmowie z "Faktem", problem rozwiązuje jego podwójne obywatelstwo.

Byłem kiedyś adoptowany przez obywatelkę Niemiec, siostrę mojego ojca. W związku, z czym wszyscy mają też polskie i niemieckie obywatelstwo. Więc generalnie nie można mi tego nie zarejestrować - wyjaśnił. 

Michał Wiśniewski nie obawia się, że jego dzieciom nie spodobają się obcobrzmiące imiona, które wymyślił. Gdyby jednak chciały je sobie w przyszłości zmienić, zostawił im furtkę w postaci drugich imion. U starszych dzieci są one polskie, nadane na cześć mamy lub taty. I tak Fabienne ma na drugie Marta po Marcie "Mandarynie" Mandrykiewicz, Xavier - Michał, a Etiennette - Anna po Annie Świątczak.

Zobacz także: Sylwia Przybysz pokazała twarz nienarodzonej córki. W komentarzach poruszenie

Michał Wiśniewski i Pola wychowują dziesięcioro dzieci 

Urodzony niedawno Noël Cloé jest drugim wspólnym dzieckiem Poli i Michała Wiśniewskich. Pod koniec stycznia 2021 roku parze urodził się syn Falco Amadeus. Ponadto wokalista Ich Troje ma czworo dzieci ze związków z wokalistkami Ich Troje - Mandaryną i Anną Świątczak. Tylko z Magdą Femme i Dominiką Tajner Wiśniewski nie doczekał się potomstwa. Resztę licznej gromady stanowią dzieci Poli. Piąta żona Michała Wiśniewskiego ma czworo własnych pociech, co sprawia, że w sumie patchworkowa rodzina lidera Ich Troje liczy obecnie dziesięcioro dzieci. 

Zobacz także: Michał Wiśniewski już planuje siódme dziecko? Zaskoczył wszystkich
 

Logo radiozet Dzieje się