Leonard Pietraszak nie żyje. Gwiazdor kultowych produkcji miał 86 lat

01.02.2023 10:13

Zmarł legendarny polski aktor, Leonard Pietraszak. Jego śmierć została potwierdzona przez prezesa ZASP Krzysztofa Szustera. Gwiazdor kultowych polskich produkcji miał 86 lat.

Leonard Pietraszak nie żyje. Gwiazdor kultowych produkcji miał 86 lat
fot. Wojciech OLSZANKA/East News

Leonard Pietraszak nie żyje. Jego odejście potwierdził Krzysztof Szuster, prezes Związku Artystów Scen Polskich. Na facebookowym profilu ZASP-u oddano hołd zmarłemu artyście.

Z ogromnym żalem i smutkiem informujemy, że odszedł Leonard Pietraszak - wybitny aktor teatralny, filmowy, telewizyjny, wieloletni członek naszego stowarzyszenia czytamy w poście.

W informacji zaznaczono, że Pietraszak zasłynął nie tylko dzięki wybitnemu kunsztowi aktorskiemu, ale także swojemu wyjątkowemu usposobieniu.

Zawsze pomocny, życzliwy z ogromnym wyczuciem i wrażliwością. Był nie tylko wspaniałym Artystą ale przede wszystkim niezwykle dobrym Człowiekiem.

Leonard Pietraszak zmarł w wieku 86 lat.

Zobacz także: Cindy Williams nie żyje. Gwiazda "Laverne & Shirley" miała 75 lat

Kim był Leonard Pietraszak? Kariera kultowego Kramera z "Vabank"

Leonard Pietraszak urodził się 6 listopada 1936 roku w Bydgoszczy. Początkowo wcale nie planował wiązać się z aktorstwem. Marzył za to o karierze sportowej. Spróbował swoich sił w boksie, ale szybko z niego zrezygnował. Postawił na aktorstwo. Ukończył studia na Wydziale Aktorskim łódzkiej "filmówki", licząc, że odnajdzie swoje miejsce na polskiej scenie aktorskiej.

Tak też się stało. Występował na deskach teatralnych w największych miastach. Można było oglądać go w Teatrze Dramatycznym i w Teatrze Polskim w Poznaniu, później przeniósł się do Warszawy. Grał w Teatrze Klasycznym i w Teatrze Komedii. W międzyczasie zaczął podbijać ekrany.

Dorobek artystyczny Leonarda Pietraszaka mógłby zawstydzić niejednego współczesnego aktora. Pietraszak wystąpił w wielu kultowych produkcjach, które na stałe zapisały się na kartach historii polskiej rozrywki. Pojawił się m.in. w "Vabank" jako Gustaw Kramer, "40-latku" jako Karol Stelmach i w "Listach do M.", gdzie grał Floriana.

Źródła: RadioZET.pl/ Facebook: @zwiazekartystowscenpolskich