,

Wojewódzki i Palikot skazani. Jest oświadczenie

23.05.2023 10:37

Janusz Palikot zareagował na medialne doniesienia w sprawie wyroku, dotyczącego promowania przez niego alkoholu. Na Instagramie zamieścił oświadczenie, w którym wyraża zaskoczenie z powodu wyroku. Zgodnie z informacjami, były poseł, gwiazdor TVN Kuba Wojewódzki oraz ich wspólnik zostali skazani za łamanie ustawy o wychowaniu w trzeźwości.

Wojewódzki i Palikot skazani. Jest oświadczenie
fot. TRICOLORS/East News/Artur Zawadzki/REPORTER/EAST NEWS

Jak poinformował "Super Express" w jednym z warszawskich sądów zapadł wyrok, w którym skazano trzy osoby: byłego posła Janusza Palikota, Kubę Wojewódzkiego oraz Tomasza Czechowskiego, którzy w opinii śledczych złamali prawo, reklamując napoje alkoholowe w internecie.

loader

Kuba Wojewódzki skazany za promowanie alkoholu w internecie

Sprawa dotyczy wydarzeń z kilku ubiegłych lat, kiedy to skazani wielokrotnie publikowali w sieci treści naruszające ustawę o wychowaniu w trzeźwości. Jak przekazano, Janusz Palikot od 2 października 2020 roku do 7 stycznia 2023 roku na swoim profilu społecznościowym zamieścił 264 materiały, z czego to 181 nagrania wideo, a 83 zdjęcia, w których reklamował napoje alkoholowe. Z kolei Kuba Wojewódzki od 21 kwietnia 2021 roku do 7 stycznia 2023 roku zamieścił 12 materiałów z reklamą alkoholu. Trzeci ze skazanych, Tomasz Czechowski, od 24 listopada 2020 roku do 7 stycznia 2023 roku w swoich mediach społecznościowych prezentował 68 materiałów, w których reklamowano napoje alkoholowe.

Za zarzucane im czyny groziło nawet pół miliona złotych grzywny i choć żaden ze skazanych nie dostał maksymalnego wymiaru kary, to jednak łącznie zapłacą oni ponad 200 tysięcy złotych: Janusz Palikot 80 tysięcy złotych, a jego wspólnicy — po 70. Dodatkowo poniosą koszty procesu — łącznie 25 tysięcy złotych.

Działania prokuratury rozpoczęły się po tym, jak znany działacz społeczny, Jan Śpiewak, złożył zawiadomienie w tej sprawie.

- Wreszcie elity, "pieszczoszki salonu" będą musieli odpowiedzieć za swoje obrzydliwe czyny. Według oceny prokuratury i mojej popełniali z pełną odpowiedzialnością przestępstwo w celu sprzedaży trucizny, kierując też swoje reklamy do bardzo młodych ludzi. Są ludźmi, którzy powinni zniknąć z przestrzeni publicznej — mówił w rozmowie z PAP Jan Śpiewak.

Janusz Palikot wydał oświadczenie w sprawie doniesień o wyroku

Janusz Palikot zdążył już odnieść się do doniesień na temat wyroku na Instagramie. W krótkim oświadczeniu przekazał, że nic o rozprawie nie wie.

- Nic mi nie wiadomo o wydaniu przez sąd wyroku. Orzeczenia nie otrzymałem. Nie zostałem też wezwany do sądu, nie dobyła się publiczna rozprawa sądowa i nie zostałem wysłuchany. Znakiem czasów jest, że w Polsce wyroki ogłasza prasa, zanim jeszcze uczyni to sąd wobec obywatela — napisał.

Kuba Wojewódzki jeszcze wyroku nie skomentował.

Jerzy Stuhr / Borys Szyc / Joanna Liszowska
11 Zobacz galerię
fot. TRICOLORS/East News / Artur Zawadzki/REPORTER / TRICOLORS/East News

Logo radiozet Dzieje się