Obserwuj w Google News

"Wsadź se koronację w d*pę": Szkoci opisali swój stosunek do Karola III [WIDEO]

3 min. czytania
04.05.2023 12:33

Kibice szkockiego klubu Celtic FC skandowali przyśpiewkę, w której zawarli swój stosunek do koronacji Karola III. Co ich zdenerwowało?

Książę Karol
fot. Rex Features/East News

30 kwietnia 2023 roku drużyna Celtic FC wygrała z Rangers w półfinałowym meczu Pucharu Szkocji w piłce nożnej. Podczas świętowania kibice zaczęli skandować okrzyki skierowane przeciwko nowemu królowi Wielkiej Brytanii - Karolowi III.

Kibice Celtic FC obrażają króla Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania przygotowuje się do koronacji syna Elżbiety II na nowego króla. Tym wydarzeniem żyją nie tylko mieszkańcy Wysp, ale również cały świat. Nie wszyscy jednak będą w tym dniu świętować.

Redakcja poleca

Jak podaje Irish Mirror, podczas półfinału Pucharu Szkocji, który odbył się w Hampden, na trybunach można było usłyszeć kibiców Celtic skandujących obraźliwą przyśpiewkę skierowaną w kierunku Karola III. Nagranie z tego momentu stało się hitem internetu, między innymi na TikToku.

Oglądaj

Możesz se wsadzić swoją koronację w d*pę!

To nie pierwszy raz, kiedy kibice Celtic wyrażają otwarcie swoje antymonarchiczne nastroje. Po śmierci królowej Elżbiety II, podczas meczu wyjazdowego z St Mirren, fani skandowali: "Jeśli nienawidzisz rodziny królewskiej, klaszcz w dłonie".

Sprawę skomentował Piers Morgan - brytyjski dziennikarz takich tabloidów, jak "The Sun", "Daily Mirror", czy "News of the World", który słynie ze swojego poparcia dla rodziny królewskiej.

Oczywiście fani Celtic są czarujący, jak zawsze. Ale tacy zawsze byli w stosunku do naszej monarchii, a ja mam podobny pogląd na nich, więc wszystko się równoważy. Ci, którzy chcą, mogą się zaangażować [w obchody koronacji - przyp. red.], ci, którzy nie chcą, mogą milczeć, zmienić kanał lub obejrzeć mecz Celtic.

Antykrólewskie poglądy nie są jednak tylko domeną kibiców Celtic FC.

Redakcja poleca

 Stosunek Szkotów do brytyjskiej monarchii

Historia Szkocji przez setki lat obfituje w wojny z Anglikami. Kilkukrotnie była przez Anglię zajmowana, by na krótki czas odzyskiwać suwerenność. Towarzyszyły temu oczywiście krwawe powstania Szkotów, o których pamięta się do dziś. W 1603 roku oba państwa połączył wspólny władca, a sto lat później również parlament. Dopiero pod koniec XX wieku Szkoci doczekali się własnego parlamentu, który samodzielnie wybierają w demokratycznych wyborach.

Od tego momentu wielokrotnie pojawiały się pomysły na referendum dotyczące niepodległości Szkocji, jako w pełni autonomicznego kraju. Kiedy w 2014 roku przeprowadzono głosowanie dotyczące odłączenia się Szkocji od Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, 55% obywateli wybrało nieodłączanie się od królestwa.

Mimo tego nastroje antymonarchiczne w Szkocji nadal panują i istnieje spora część, szczególnie młodszych pokoleń, którym nie podoba się fakt, że ich państwo de facto podlega innemu krajowi. W 2020 roku powstał sondaż stworzony przez telewizję STV, z którego wynikało, że niemal 60% obywateli Szkocji chciało odłączenia ich kraju od Zjednoczonego Królestwa, co wielu ekspertów wiązało z Brexitem. Nic więc dziwnego, że pojawiają się zachowania takie, jakie zaprezentowali kibice Celtic FC.

Redakcja poleca

Koronacja króla Karola III: kiedy odbędzie się uroczystość? 

Chociaż na oficjalne zaprzysiężenie nowego króla Wielkiej Brytanii czekają w głównej mierze mieszkańcy Wysp, wydarzenie w mediach będzie miało charakter międzynarodowy. W Polsce również nie brakuje miłośników życia rodziny królewskiej, którzy zapewne będą śledzić ceremonię. Koronacja Karola III odbędzie się już 6 maja 2023 roku. 

RadioZET.pl/Irish Mirror